Öfkenin Zararları

Öfkenin Zararları

Öfke güçlü bir duygudur ve kontrol altında tutulamadığı zamanlarda siz ve çevrenizdeki insanlar öfkenin zararlarından nasibinizi alabilirsiniz. Kontrolsüz öfke, argümanlara, fizikse kavgalara, fiziksel istismara ve kendinize zarar vermeniz neden olur. Bu tür problemlerin önüne geçebilmek adına öfke kontrolü ve duygu yönetimi konusunda uzmanlardan yardım almanız gerekebilir.

 

Öfkenin zararları nelerdir?

  •  Öfkenin fiziksel zararları: Tehdit edici bir ortamda vücudunuzun kavgaya hazırlanmasını fizyolojik stres tepkileri vardır ve bunlara fight-or-flight yani kavga et ve kaç tepkisi denmektedir. Bu durum vücudunuzda çok farklı etkilere neden olur. Bu yanıtı tetikleyen diğer duygulardan bazıları korku, heyecan ve kaygıdır. Öfke kontrol edilmediği takdirde sürekli bu etkilerle karşılaşılır ve vücudunuzun başta beyin olmak üzere çoğu organına ciddi zararlar verir.

    Bazı insanlar öfkenin uygunsuz ve kötü bir duygu olduğunu düşünerek onu baskı altında tutmayı denerler.
    Bazı kişiler öfke üzerinde çok az kontrole sahiptirler ve her an patlamaya eğilimlidirler.
  •  Öfke ile sağlık sorunları: Öfke ile birlikte vücudunuzun stres altında kalması sonucu birçok farklı vücut sistemi zarar görebilmektedir. Öfke kontrolü sağlanamadığında uzun vadede baş ağrısı, karın ağrısı, sindirim problemleri, uykusuzluk, kalp hızında artış, depresyon, yüksek kan basıncı, egzama, cilt problemleri, kalp krizi, inme gibi çok ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmanız muhtemeldir. Aynı zamanda beyin kanaması riski de öfkenin zararları arasında yer almaktadır.
  •  Öfke patlamaları: Bazı kişiler öfke üzerinde çok az kontrole sahiptirler ve her an patlamaya eğilimlidirler. Bu durumdaki çoğu kişi çevresindeki insanlara fiziksel olarak şiddete başvurdukları için veya sözlü olarak şiddet uyguladıkları için toplumdan dışlanmakta ve yalnız kalmaktadırlar. Uzmanlar bu öfkelenmenin sebebinin düşük benlik saygısı olduğunu öne sürmektedirler ve başkalarını manipüle etmek ve güçlü hissetmek için bir yol olduğunu söylemektedirler.
  •  Öfkenin baskılanması:Bu şekilde öfkelerini baskılayan insanlar genellikle çocuklara veya evcil hayvanlara karşı daha acımasız olabiliyor ve bazen ciddi zararlar verebiliyorlar. Öfkenin bastırılmasının depresyona ve anksiyete sorunlarına neden olması öfkenin zararları arasında yer almaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir