Biçerdöverin Zararları

Biçerdöverin Zararları

Biçerdöverler tarım işçileri için özellikle sıcağın can alacak düzeyde arttığı yaz mevsiminde kazandırdığı kolaylık ve pratiklik hasat işlemlerini oldukça rahatlatmaktadır. Biçerdöverler hakkında kullanım ve operatörlük kurslarına açan devlet, iş emniyeti ve güvenliği verimlilik konuları hakkında makinenin iş yapan ve hareket iletimini sağlayan sistemleri tanıtmak ve biçerdöverin uygulamalı olarak arazide, kara yollarında, kapalı ve açık alanlarda kullanılmasını sağlamak adına sertifikalı kurslar açmaktadır.

Biçerdöver kullanan çiftçiler tarlaya yılda en az 7 kere giderken, tek bir kez gitmeleri durumunda tüm işlerini halledebilmektedir. Ancak bu kadar hızlı bir çalışma prensibim olduğu için zaman zaman hız ve pratiklik kazandıran biçerdöverin zararları hakkında uzman kişiler birtakım uyarılarda bulunmaktadır.

 

Biçerdöverlerin Zararları Nelerdir?

  • Dökülen dane miktarı: Uzmanlara göre biçerdöverlerin ağda ve buğday biçimi yapılırken tek bir tane bile dane dökülmemesi gerekmektedir. Bu dökülen tek bir tanecik bile olan danelerin, ülke ekonomisi için de oldukça olumsuz etkilere sahip olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda biçerdöver sahibi kişi, dane döküp dökmeme konusunda oldukça hassas davranmak zorundadır. Özellikle değişen hava şartları dolayısı ile mevsime göre dolu ve aşırı yağmur gibi durumlarda tarlalar da oldukça olumsuz bir şekilde etkilenmektedir ve biçerdöverlerden bu gibi durumlarda da yararlanmak mümkün olmamaktadır.
  • Biçme ayarlamasının doğru yapılması: Biçerdöver kullanımında dökülen buğday miktarı kadar yüksek biçme de tarlaya zarar veren etkenler arasında sayılmaktadır. Çünkü saplar hayvan yemi olarak kullanılmaktadır ve bu saplar tarlada kalarak çiftçiye herhangi bir yarar sağlamamaktadır. Hasadı yapılan hububatın dökülme sebepleri arasında biçerdöveri de hızlı kullanmaktan kaynaklanmaktadır. Biçerdöverde hızlı davranmak, biçerdöver eleklerine buğdayın çok gelmesini sağlamaktadır ve aynı zamanda eleyemediği için sapla birlikte dökülmesine sebep olmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir