Farenin Zararları

Farenin Zararları

Fareler çatı aralarında, kanalizasyonlarda, tünellerde, girilmesi zor alanlarda yuva yapmakta ve buralarda çok hızlı bir şekilde üremektedirler. İnsanlarında yaşam alanlarına da giren Farenin zararları sayılamayacak kadar fazladır.

Farenin Zararları Nelerdir?

  1. Depolanmış yiyeceklere zarar verirler. Fareler insanların tarlalarına dadanarak tarlaların zarar görmesine neden olmaktadır. Ayrıca depolardaki gıdalara da dadanan fareler bu gıdalarında kullanılamaz hale gelmesine neden olur.
  2. Diğer eşyaları da yerler. Fareler sadece gıdaları değil aynı zamanda sabun, diş macunu, deri, tutkal gibi malzemeleri de yemektedir.
  3. Salgın hastalıkların yayılmasına neden olurlar. Fareler birçok hastalığı üzerinde taşımakta ve bu hastalıkların yayılmasına neden olmaktadır. Özellikle tifüs ve veba gibi hastalıklar fareler aracılığı ile çok kolay bir şekilde yayılmakta ve bu hastalıklar insan hayatını tehlikeye sokmaktadır.
  4. Tarım alanlarını yok ederler. Fareler kalabalık olarak dolaştıkları için bir tarlaya dadandıklarında bu tarlanın tamamen kullanılamaz hale gelmesine neden olabilirler.
  5. Fareler mermer, tahta, deri gibi alanların tamamını kemirebilmektedirler. Bu alanların fareler tarafından kemirilmesi ile beraber fareler kendilerine yol açar ve bu yoldan doğrudan yaşam alanlarını işgal ederler.
  6. Mikropları evlerinize taşırlar. Fareler lağımlarda, çöplüklerde, yerin altında vb. gibi tüm pis alanlarda yaşadıkları için buralardaki tüm mikropları üzerlerinde taşır ve bu mikropları aynı zamanda yaşam alanlarınıza taşırlar. Bu da insan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır.
  7. İnsan organlarını kemirebilirler. Fareler kemirgendirler. Siz uyku halinde iken sizin tırnaklarınızı, burnunuzu, kıllarınızı, parmaklarınızı vb. gibi organlarınızı kemirebilirler. Fareler sizi kemirirken narkoz etkisi yaratan bir tükürük salgıladıkları için uykun halindeyken bunu hissetmezsiniz. Bu nedenle Farenin zararları arasında en tehlikelisi olarak farelerin bu kemirgen özellikleri gösterilmektedir.
  8. Sürekli kemirme ihtiyacı duyarlar. Fareler en obur memelilerden bir tanesi olduğu için sürekli uzayan dişlerini törpülemek isterler. Bunun içinde önlerine gelen her şeyi kemirebilmektedirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir