Demir Çelik Fabrikalarının Çevreye Verdiği Zararları

Demir Çelik Fabrikalarının Çevreye Verdiği Zararlar

Demir çelik fabrikalarının ülke açısından ne kadar önemli olduğunu belirtmeye gerek yok sanırım. Ülkemizdeki demir çelik ihtiyacının tamamı, demir çelik fabrikaları tarafından karşılanır. Demir çelik fabrikalarında özel çelik hasırlardan standart çelik hasırlara, boy çubuklarından nervürlü kangal demir ürünlerine kadar çok sayıda farklı ürünün üretimi yapılmaktadır. Ancak büyük fabrikalarda üretilen bu ürünlerin çevreye verdiği bazı zararlar vardır. Peki, nedir demir çelik fabrikalarının çevreye verdiği zararları?  Fabrikaların çevre üzerinde ne gibi bir etkisi vardır?  Tüm bu soruların cevaplarını aşağıdaki alanda maddeler halinde bulabilirsiniz.

 

Demir Çelik Fabrikalarının Çevreye Verdiği Zararları Nelerdir?

1-İnsanlar üzerindeki etkisi: Demir çelik fabrikalarının çevreye verdiği zararlardan en çok etkilenen kesimlerden bir tanesi de insanlardır. Fabrikalardan çıkan atıklar çevreyi kirlettiği için insanlar da bu temiz olmayan havayı solumak zorunda kalıyorlar. Bu durum kısa sürede çok büyük etkiler göstermese de demir çelik fabrikalarının atıkları insanların sağlık açısından uzun vadede tehlikeli hastalıklara yakalanma olasılığını arttırır. En önemli hastalıklar arasında da çeşitli kanserler yer alıyor. Bu yüzden hem çevreye hem de insan  sağlığına bu kadar etkisi olan demir çelik fabrikalarının atıklarının geri dönüşümünün iyi bir şekilde yapılması gerekir. Güzel bir şekilde önlem alındığında demir çelik fabrikaları insan sağlığı açısından herhangi bir tehlike yaratmazlar.

2-Çevreye etkileri: Demir çelik fabrikalarındaki atıklardan çevre elbette direkt olarak etkilenir. Fabrikaların atıklarının toprağa karışması sonucu toprak kirlenir. Toprağın kirlenmesi ile birlikte toprağın verimi büyük ölçüde azalır. Aynı şekilde demir çelik fabrikalarındaki atıkların denize dökülmesi de deniz kirliliğine yola açar. Denizde bulunan tüm canlılar da direkt olarak bu kirlilikten etkilenirler ve zamanla yok olmaya başlarlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir