Emziğin Zararları

Emziğin Zararları

 Yalancı meme olarak da bilinen emzik bebeklerin sakinleştirilmesini sağlayan bir üründür. Özellikle ilk aylarda sürekli olarak ağlayan bebekler anneleri ya da babaları tarafından sakinleştirilmek için emzikten yararlanırlar. Neredeyse ebeveynlerin tamamı bebeklerini belirli bir yaşa getirene kadar emzik kullanırlar. Birçok anne babanın bebeklerini oyalamak için kullandıkları emzikler farklı özelliklerde üretilirler. Emzikler kauçuk emzikler, silikon emzikler, damaksız ve damaklı emzikler olarak ayrılırlar. Bebeklerin ağız yapılarına ve tercihe göre emzik seçimi yapılır. Yeni anne baba olmuş kişilerin bebeklerinin ilk aylarında bebekleri için kullandıkları emziklerin sağlık açısından bazı sorunlar çıkardığını söyleyebiliriz. Peki, tüm dünya üzerinde yaygın bir şekilde kullanılan emziklerin bebeklere zararı nedir? Emziğin zararları ile ilgili ayrıntılı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

 

Emziğin Zararları Nelerdir?

  1. Bebeklerin anne memesini kabul etmemesi riski: Uzun süre boyunca yalancı meme yani emzik kullanan bebekler belirli bir süre sonra annelerinin memelerini unutabilirler. Gün içerisinde anne memesinden daha fazla yalancı meme kullanan bebekler ile ilgili en büyük sorunlardan bir tanesidir bu durum. Çünkü bebekler annelerinin memelerini emmedikleri zaman almaları gereken anne sütünü alamayacak ve böylece bebeklerin gelişimleri de tamamlanmamış olacaktır. Özellikle daha yeni doğmuş bebeklere anne memesi yerine şekere ya da bala batırılmış yalancı emzik verilmesi durumunda bebeklerin birçoğu yalancı emziği seçecektir.

 

  1. Kulak, burun ve boğaz hastalıkları: Yalancı meme kullanma alışkanlığı olan ve uzun süre boyunca emzik kullanan bebekler diğer bebeklere oranla daha fazla kulak, burun, boğaz hastalıklarına yakalanırlar. Bu gruptaki bebekler üst solunum yolları konusunda daha kolay hasta olurlar.

  1. Ağız ve diş sağlığına etkisi: Emziğin zararları arasında bahsedebileceğimiz konulardan bir tanesi de ağız ve diş sağlığı ile ilgili yaşanan olumsuzluklardır. Uzun süre boyunca emzik yani yalancı meme kullanan bebeklerin doğal damak yapısı ve buna bağlı olarak diş sıralamasında bozulma olabilir. Ağız yapısının bozulması ile birlikte çıkan dişlerin yerleri değişebilir. Örneğin bebeklerin üst dişleri arka tarafa, arka dişleri ise ön tarafa kayabilir. Yalancı meme kullanımının ağız sağlığını olumsuz etkilediği durumlardan bir tanesi de dişler arasındaki mesafelerdir. Normalde diş aralıkları belirli bir düzen içinde olur ancak devamlı olarak emzik kullanan bebeklerde diş aralıklarında seyrelme gözükebilir. Özellikle belirli bir yaştan sonra bu açıklıklar kalıcı duruma gelebilir ve çocukların ileride sıkıntılar çekmesine neden olabilir. Ağız sağlığı konusundaki olumsuz durumlardan bir tanesi de diş çürükleridir. Sürekli olarak bal, şeker ya da reçel gibi gıdalara bandırılarak verilen emzikler zamanla bebeklerin dişlerinde erken çürüklere neden olabilir.

 

  1. Dil gelişimine etkisi: Uzun süre yalancı meme kullanan bebeklerin dil gelişimleri de olumsuz olarak etkilenir. Dil gelişimi ile ilgili yaşanan sorunlar bebeklerin daha geç konuşmaya başlamasına ya da düzgün konuşamamalarına neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir