Kömürün Zararları

Kömürün Zararları

Kömür, fosil bir yakıt türüdür. Karbon bakımından zengin olan kömür, yerin yüzeyine yakın, çeşitli derinliklerde bulunabilmektedir. Isınma başta olmak üzere birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Fakat kalitesiz kömürlerin yüksek karbon salınımı nedeni ile hava kirliliği meydana gelmekte ve bu durum dolaylı yoldan insanların da sağlığını etkilemektedir.  Bu makalemizde size kömürün zararları arasında önemli olanlarını açıklamaya çalışacağız.

 

Kömürün zararları nelerdir?

Kömürün çevreye verdiği zararlar.
Çevre kirliliğine neden olur.
  • Kömürün solunum sistemine zararları: Bazı araştırmalara göre, son 14 yılda gerçekleşen erken ölümlerin 24.000’i kömür yakılması sonucu havaya yayılan ince partiküllerden kaynaklanmıştır. Kömür, yandıktan sonra içerisinde bulunan uçucu organik bileşikler, güneş ışığı sayesinde reaksiyonlara neden olarak hava kirliliğine neden olmaktadırlar. Bu reaksiyonlar sonucunda ortaya çıkan azot dioksit gibi bileşikler, kronik akciğer hastalıklarına veya akciğer kanserine neden olabilmektedir. Astım hastalarının etkilenmeleri ve hastalıklarının ilerlemeleri de kömürün zararları arasındadır.
  • Kömürün kalp ve damar sağlığına zararları: Kömür dumanı, akciğer iltihabı, kalbe giden damarlarda tıkanıklık ve buna bağlı olarak kalp krizi, oksijen eksikliğinden kaynaklanan kalp hasarları gibi, birçok kalp ve damar hastalığına neden olmaktadır. Yüksek azot dioksit bulunan havayı soluyan kişiler solumayanlara göre 4 kat daha fazla kanser ve ölüm riski taşımaktadırlar. Aynı zamanda bu havayı uzun yıllar solumak, sigaranın neden olabileceği tüm hastalıklara yakalanma olasılığınızı arttırır.
  • Kömürün sinir sistemine zararları: Aynı damar tıkanıklıkları riski beyin damarları için de geçerlidir. Beyin damarlarında tıkanıklık oluşması felç, inme ve ölümle sonuçlanabilir. Kömür yandığı esnada havaya eser miktarlarda cıva karışmaktadır. Uzun süreli teneffüs edilmesi, özellikle çocuklarda telafisi bulunmayan zekâ geriliklerine neden olabilir. Aynı risk anne karnındaki bebekler için de geçerlidir. Hatta hamile bayanlarda, otistik bebek doğumlarına neden olması da kömürün zararları arasında yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir