Hava Nemlendirici Zararları

Hava Nemlendirici Zararları

Hava nemlendiriciler bulundukları ortamdaki havanın içeriğindeki nem miktarını arttırma amaçlı kullanılan bir araçtır. Aşırı kuru havalarda solunum sistemi sorunlarının giderilmesi ve gözlerin ve cildin rahatlatılması gibi faydaları vardır. Fakat her şeyde olduğu gibi hava nemlendirici zararları da bulunmaktadır.

 

Hava nemlendirici zararları nelerdir?

hava nemlendirici zararları nelerdir
Hava Nemlendirici
  • Gürültü: Bazı hava nemlendiriciler çok gürültülüdür. 50 desibelin üzerine çıkabilen cihazlar, yatak odası gibi alanlarda kullanıldığında uyku düzeninizi bozabilmektedir.
  • Küf gelişimi: Bir nemlendirici amacına uygun şekilde havanın nemini sürekli yükseltme girişiminde bulunacaktır. Bu durum duvarlarda, tavanda ve döşemelerinizde küf gelişimine neden olabilir. Bu küf gelişiminin önüne geçebilmek için evi iyice havalandırmalı ve buharlaştırıcınızı nem oranının sabit kalabilmesi için ayarlamanız gerekmektedir.
  • Yangın riski: Sıcak sistemli havalandırıcılar buhar oluşturarak nemin yayılmasını sağlamaktadırlar. Küçük çocuklar için risk teşkil edebilmektedirler. Bu ısı faktörünün yanık ve yangına neden olması da hava nemlendirici zararları arasında yer almaktadır.
  • Bakteri oluşumu: Hava nemlendirici cihazlar su tanklarına sahiptirler. Bu su tankları yeterince steril kullanılmazsa içerisinde bakteri oluşumu gözlenebilir. Bu oluşan bakteriler cihaz yardımı ile havaya karışarak sağlığınıza zararlar verebilir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir