Egzoz Gazının Zararları

Egzoz Gazının Zararları

Egzoz dumanı, içerisinde oldukça yüksek miktarda karbondioksit gazı bulunduran, petrolün yanmasıyla oluşan sağlık açısından tehlikelidir. Hem insanların sağlığına hem çevreye yadsınamayacak derecede önemli etkileri bulunmaktadır. İnsanlar ve diğer canlılar tarafından karbondioksit solunması hiç faydalı bir durum değildir. Hem çevre kirliliğine sebep olmakta hem de ciğerlerin iltihaplanacak kadar zarar görmesine sebep olması egzoz gazının zararları hakkında sayılabilecek sadece birkaç basit örnektir. Daha fazla incelendiğinde de hayati birçok zararı bulunacaktır.

 

Egzoz Gazının Zararları Nelerdir?

1-Zatürreeye yakalanma riskini artırması: Özellikle yaşlı insanları için geçerli olan bu durumda, solunumu yolu enfeksiyonları konusunda daha hassas bir bünyeye de sahip oldukları için yaşlılar soludukları sağlıksız gazdan daha kolay etkileniyor. Bunun sonucu olarak da zatürreeye yakalanma riskleri büyük ölçüde artış gösteriyor.

2-Solunum yolu rahatsızlıklarına yol açma: Havadaki gözle görülemeyen zararlı partiküllerden korunması mümkün olmasa da en azından kirli hava bulunan ortamlardan kaçınmak faydalı olabilir. Simsiyah egzoz dumanı içinde kalan kişilerin, akciğerlerindeki bronşlardaki küçük tüyleri tutma görevlerini bu kadar güçlü bir etken maddede çok kolay yerine getiremediklerinden ötürü, bu kişiler birçok solunum yolu enfeksiyonlarının özellikle ileri derecede astım gibi rahatsızlıkların merkezi haline gelebiliyor.

3-Kanser riskinin artması: Özellikle hamile kadınların egzoz gazına maruz kalmaları durumunda bebeklerinin ve kendilerinin sağlık durumlarını ciddi problemler bekleyebiliyor. Anne daha bile az etkilense, anne karnındaki bebek daha çabuk hastalıklarla karşı karşıya geliyor aynı zamanda kronik zehirlenmeler ve kalıtımsal zehirlenmelere yol açabiliyor.

4-Kalp rahatsızlıkları ve felç riski: Egzoz gazındaki karbondioksit gazı, kişiler açısından zehirli etkilere sahip olabiliyor ve birçok kalp rahatsızlığına yol açabiliyor. Aynı zamanda da felç riskini artırmada büyük rol oynuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir