Oda Nemlendiricilerin Zararları

Oda Nemlendiricilerin  Zararları

Oda nemlendirici zararları genellikle yüksek nem ayarında kullanıldığında küf oluşumuna neden olmalarından kaynaklanmaktadır. Bir nemlendirici içeriğindeki suyu kullanarak, onu çevreleyen havanın nem oranını yükseltmeye yardımcı olur. Kısacası bu yöntem evdeki kalorifer peteklerine su dolu kutular bağlamanın teknolojik halidir. Fakat bu nemlendiricileri kullanmak potansiyel dezavantajlar ve riskler içermektedir. Evinize bir nemlendirici almadan önce zararları hakkında birkaç bilgi edinmeniz bilinçli karar vermenize yardımcı olacaktır.

 

Oda nemlendirici zararları nelerdir?

oda-nemlendirici-nedir

  • Gürültü: Bazı nemlendiriciler fazla gürültülerdir. 50 ve üzeri desibelde gürültü çıkarabilmektedirler. Bu nedenle ev içerisinde veya yatak odanızda kullanımı sonucu uyku problemlerine neden olabilir. Bu gürültü aynı uyku haricinde de sizi rahatsız edebilir. Bu nedenle yeni nesil nemlendiricileri tercih etmenizi öneririm.
  • Evde küf oluşumu: Bir nemlendirici evinizin nem seviyesini sürekli yükseltecektir. Bu tarz nemli ortamlarda ise duvarlarda, tavanda ve döşemelerde küf ve maya oluşumu gözlenebilir. Küflerde birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. Mutfakta kullanılması sonucunda yiyecek ve içeceklere bulaşarak sağlığınıza zarar verebilirler. Eğer nemlendiriciniz üzerinde bir ayar butonu varsa onu %30 ile %60 arasında tutmanız sizin için en sağlıklısı olacaktır.
  • Sıcak: Nemlendiriciler suyu havaya karıştırmak için ısıtmak zorundadırlar. Bu durum havada ısınmaya neden olur ve sizi rahatsız edebilir. Havada sıcaklığın artışının da yangın riskini arttırması oda nemlendirici zararları arasındadır. Aynı zamanda sıcak nem çıkışı küçük çocuklarınızın teması ile yanıklara sebebiyet verebilir. Onların yerine ultrasonik veya serin sis nemlendiricilerini tercih edebilirsiniz.
  • Bakteri oluşumu: Tüm nemlendiriciler su deposu bulundurmaktadır. Bu su depoları nemlendiricinin kullanım talimatlarına göre sürekli temizlenmeli ve temiz bir su ile doldurulmalıdırlar. Aksi takdirde depo içerisinde bakteri oluşumu ve bu bakterilerin tüm eve yayılarak ciddi sağlık sorunlarına yol açması da diğer potansiyel tehlikelerdendir.
  • Bronşiti tetikliyor. Odalardaki nem ortamının artması mantar üremesini artırıyor. Oluşa bu mantarlar özellikle çocukların bronşit ataklarını tetikliyor.

 

Oda nemlendirici faydaları nelerdir?

oda-nemlendiricinin-faydalariDoğru bir şekilde kullanıldığında oda nemlendiricilerin faydaları da vardır.

 

  • Üst solunum yollarını nemlendirmesi önemli bir artıdır,
  • Oda içerisinde bulunan zehirli gazların olumsuz etkilerini azaltır,
  • Eğer varsa kötü kokunun etkisini azaltır,

 

Oda nemlendiricinin zararları bronşiti tetiklemesi,  küf oluşumu ve bronşiti tetiklemesidir. Faydaları ise odanın nem oranını düzenlemesi, üst solunum yollarını nemlendirmesidir. Kullanmadan önce kullanım şekilleri iyi öğrenilmelidir. Çünkü yanlış kullanıldığında zararlı, doğru kullanıldığında ise yararlı olan ürünlerdir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir