Gece Lambasının Zararları

Gece Lambasının Zararları

Hemen hemen herkesin evinde bulunan, genelde çocuk odalarında kullanılan, düşük voltlu ampullere sahip olan gecele lambaları yapılan araştırmalara göre hiç de masum değil. Bilim adamları iyi bir uykunun tarifini yaparken ilk olarak gece saatlerinde 11.00 ile 05.00 arasında uyumanın önemli olduğunu söyler. Fakat bir bu kadar önemli olan diğer faktör ise karanlıktır, uyuduğunuz ortamda ışık yoksa çok daha dinlendirici ve sağlıklı bir uyku uyumuş olursunuz. Gece lambaları da karanlık faktörünü etkileyerek uykumuzda ve sağlımızda problemlere yol açabiliyor.

 

Gece Lambasının Zararları Nelerdir?

  • Kâbus Görmek: Gece uyurken haddinden fazla ışığa maruz kalan insanlar daha az dinlenirler ve daha hafif bir uyku uyurlar. Uykunun kalitesi azaldığı için insanlar uyku problemleri çekerler bu da bize kâbus veya karabasan dediğimiz durumun başımıza gelme olasılığını arttırır.
  • Kilo Almak: Amerika Ohio kentinde fareler ile yapılan araştırmalara göre sürekli ışık altında bırakılan fareler diğer normal farelere oranla 8 hafta içerisinde yüzde 50 daha fazla kilo almış. Sağlıksız uyku ortamı yüzünden metabolizmamız bozulur ve daha farklı çalışmaya başlar bu nedenle ışıkta uyuyan insanlarda obezite riskinin arttığı söylenebilir.
  • Kanser Riski: Vücudumuzda gece 23.00 ile 05.00 arasında salgılandığı bilinen beyindeki melatonin hormonu kanser hücrelerinin oluşmasına engel olmaktadır. Epifiz bezinden salgılanan bu hormon geceleri metabolizmayı düzenliyor, hücreleri onarıyor, üreme sistemini geliştiriyor. Ancak bilim adamlarına göre bu hormonun salgılanması için karanlık bir ortamda uyumak şart. Ortamda ışık bulunduğunda vücut gece mi gündüz mü olduğuna kara veremeyerek hormonu salgılamada güçlük çekiyor.
  • Bebeklerde Lösemi Riski: Aydınlık ortamda melatonin salgılanamıyor özellikle de bebeklerde melatonin salgılama kapasitesi oldukça düşüyor. Yetişkin bir bireyden çok daha narin olan bebekler için bu çok önemli, yapılan araştırmalara göre son 40 yılda 15 yaş altı çocuklarda görülen kan kanseri vakaları yüzde elli artmış vaziyette. Doktorlar ise bu durumdan gece lambalarını sorumlu tutmanın hiçte mantıksız olmadığını söylüyor. Karanlıkta uyumayı tavsiye eden doktorlar eğer illa ışık kullanımı gerekli ise kırmızı ve solgun bir lambanın tercih edilmesi gerektiğini söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir