Gece Yemek Yemenin Zararları

Gece Yemek Yemek

Birçok insan günümüzde yatmadan önce ya da gece boyunca yemek yeme alışkanlığına sahiptir. Bunun birçok nedir olabilir. Can sıkıntısı ise başta gelen nedenler arasında yer almaktadır. Bunun yanında ise doğru düzgün bir uyku düzeniniz yoksa yemek yeme saatleriniz de karışabilmektedir. Ayrıca televizyon izlerken de bir şeyler yeme alışkanlığına sahip olan insanlar gece boyunca yemek yeme alışkanlıkları da artmaktadır. Bazı durumlarda ise insanlar işten geç çıktıkları için gece yemek yemek zorunda kalırlar. Günümüzde ise çoğunlukla gençler sabaha kadar oturmayı tercih ederler. Bu nedenle geceleri de atıştırma istekleri ortaya çıkmaktadır. Bazı gecelerde çok ağır olmamak şartı ile atıştırmaların herhangi bir zararı olmaz. Ancak gece yemek yeme uzun süreli bir alışkanlık haline gelirse birçok insan için sağlık problemleri meydana gelebilir. Gece yemek yemenin zararları önlem almak açısından iyi bilinmelidir.

 

Gece Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

  • Kilo almak: İnsanlar gündüz yerine daha çok geceleri yemek yemeyi tercih ediyorlarsa, bu uzun süre sonucunda aşırı kilo ile sonuçlanabilir. Zira geceleri metabolizmamız gündüze oranla daha yavaş çalışır ve vücut dinlenme haline geçer. Bu yüzden de gece boyunca yediğimiz yemekler sindirilemeden direkt vücuda alınır ve dolayısıyla vücutta aşırı kiloya neden olmaktadır.
  • Mide Sorunları: Yine gece geç saatlerde yenilen yemekler vücut tarafından kolayca sindirilemediği için bazı mide problemleri meydana gelir. Özellikle reflü gibi sindirim problemlerinden doğan birçok mide sorunu oluşabilir. Bu sorunun önüne geçmek için de uyumadan önce en az 2 saat boyunca yiyecek tüketmemek gerekir.
  • Alışkanlık: Uzun süre boyunca gece yatmadan yemek yemek vücudunuzun bir süre sonra karnınızın tok halde uyumaya alışmasına yol açar. Bu da dolaylı olarak yukarıda saydığımız sorunlara yol açar.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir