Hızlı Yemek Yemenin Zararları

Hızlı Yemek Yemenin Zararları

Hepimizin zaman kısıtlı olduğu için yemek yerken epeyce vakit harcamamız gerekirken bir iki lokmada yemeğimizi bitirmişliği vardır. Ara sıra bu hızlı yeme ve vakit kazanma olayının hiçbirimize zararı yoktur. Fakat bu yeme ekli ilerleyen zamanlarda alışkanlığa dönüşebilir ve vücudumuz için zararlı durumlar ortaya çıkarabilmektedir.

 

Hızlı yemek yemenin zararları nelerdir?

hızlı yemenin zararları
Hızlı Yemek Zararlı Mı?
  1. Hazımsızlık ve midede yorgunluk: Çok hızlı yemek hazımsızlık riskini arttırarak midenizin normalden çok daha fazla efor harcamasına ve yorulmasına neden olmaktadır. Yutulan parçaların büyük olması ve yeterince parçalanmamış olması midenin yorulmasına ve hazımsızlığa yol açar. Hazımsızlıkla birlikte midede ağrı ve yanma hissi de baş göstermektedir. Bazen bu ağrılar çok şiddetli olduğu için kalp krizi ile karıştırılmaktadır. Bunlara bağlı olarak bazı bağırsak sendromlarıyla da karşılaşmak çok olası.
  2. Kilo alma ve obezite: Beyin ile mide senkronize çalışan iki organımızdır. Ve bu iletişim süreci anlık değildir. Midemizin yeterli yemeği aldığını beynimize iletmesi olayı ortalama 20 dakika sürmektedir. Eğer hızlı bir şekilde yerseniz beyin doygunluk mesajını vermekte gecikir ve daha fazla yemek yemenize olanak tanıyarak kilo almanıza neden olur. Bu tip beslenme şekli alışkanlık haline geldiğinde obezite kaçınılmaz bir hızlı yemek yeme zararı olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir