Fabrika Bacalarından Çıkan Dumanların Zararları

Fabrika Bacalarından Çıkan Dumanların Zararları

Fabrika bacalarından çıkan dumanlar hiç kuşkusuz çevreye en çok zararı veren unsurların başında geliyor. Özellikle çevredeki bitki örtüsünün yok olmasında bu dumanların büyük bir etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle alınan önlemler ile Fabrika bacalarından çıkan dumanların zararları en aza indirgenmek istenir. Peki, bu zararlar nelerdir? İşte cevabı.

  1. Fabrika Bacalarından Çıkan Dumanların Zararları Nelerdir?Havayı kirletirler. Fabrika bacalarından çıkmakta olan kimyasal fazlar, dumanlar ve tozlar havanın kirlenmesine neden olur. Kirlenen hava aynı zamanda bölgede yaşayan insanların sağlığını da tehlikeye sokmaktadır. Özellikle akciğer hastalıkları bu dumanlardan dolayı ortaya çıkıyor.
  2.  Enerji elde etmek için yakılan yakıtlar ozon tabakasının delinmesine neden olmaktadır. Fabrikalarda enerji elde etmek için yakılmakta olan kimyasal yakıtların tamamı bacalardan duman olarak atıldığı için bu duman havanın aşırı şekilde kirlenmesine ve bu da ozon tabakasının giderek incelmesine neden olur. Bunun sonucunda da küresel ısınma ortaya çıkmaktadır.
  3. Oksijen oranı azalır. Fabrika bacalarından çıkan dumanların zararları arasında oksijen azalması en ciddi tehlikelerden bir tanesidir. Kirli hava ile beraber giderek azalan oksijen sadece çevre kirliliğine neden olmaz aynı zamanda insan sağlığını da tehlikeye sokar. Gerekli önlemler alınmaz ve hava kirliliği artarsa insan ırkının sonunun gelmesi bile kaçınılmazdır.
  4. Asit yağmurlarına neden olur. Fabrika bacalarından çıkan dumanların zamanla atmosferde birikmesi asit yağmurlarına neden olmaktadır. Asit yağmurları ise yağdığı bölgedeki hem bitki örtüsünü hem de canlı hayatını yok eder.
  5. Doğal çevreyi yok eder. Havaya karışan fabrika dumanları beraberinde havanın kirlenmesine ve asit yağmurlarının yağmasına neden olmaktadır. Bu da çevrede bulunan bitki örtüsünün yok olmasına neden olur. Yok olan bitki örtüsü sonrasında çevre tamamen çorak araziye dönüşmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir