Atık Yağların Zararları

Atık Yağların Zararları

Belirli bir kullanım süresini dolduran yağlar kimyasal ve fiziksel olarak kirlenerek, orijinal yapıları bozulmuş duruma gelirler. Kızartmalıklarda kullanılan yağ, kullanımı sonrası atık yağ grubuna girer. Bu tür yağlara atık yağlar denir ve kullanımları sakıncalıdır. Bu atık yağların zararları sayılamayacak kadar fazladır.

 

Atık Yağların Zararları Nelerdir?

1) Atık yağlar ekotoksit özelliğe sahiptir ve ortamı kirletir. Ortamı kirleterek, canlı yaşamına büyük zararlar veren atık yağlar su kirliliğinin %25’inioluşturmaktadır. Denizlere, akarsulara ve göllere ulaşan atık yağlar balıkların ve diğer canlı türlerinin ölümüne neden olmaktadır.

2) Atık yağlar fotosentezi azaltır ve oksijen döngüsünü bozar. Yağ suyollarında üste yükselerek güneş ışını engelleyen bir tabaka haline gelir ve fotosentezi engeller.

3) Atık yağlar çöpe dökülürler ise, sızıntı suyuna karışarak çevreyi kirletir. Çöp depolama alanında oluşan sızıntı suyunda yoğun bir kirlilik oluşarak sızıntı suyunun arıtımını çok güç hale getirir.

4) Kanalizasyona dökülen yağlar atık su arıtma tesislerine zarar verir. Atık yağların kanalizasyona dökülmesi sonucunda kanalizasyon suyunun arıtımı neredeyse imkânsız hale gelir. Birikerek tortu oluşturan yağlar zamanla balçık haline gelen bu yağlar kanserojen olduklarından, tüm canlı yaşamını olumsuz etkiler.

5) Özgül ağırlıkları nedeniyle su yüzeyini bir film tabakası gibi kaplamaktadır. Yağın öz kütlesi, suyun öz kütlesinden az olduğundan dolayı suyun yüzeyinde toplanır. Yağın su yüzeyinde toplanması içme suyu kaynaklarının arıtımını büyük ölçüde engeller ve temiz suyun oluşumu imkânsız hale getirir.

 

Bitkisel Atık Yağlar Ne Yapılmalıdır?

1)Kullanılmış kızartmalık yağları diğer atıklardan ayrı olarak temiz ve ağzı kapaklı bir kapta biriktirilmeli ve dönüşümünü yapan yerlere gönderilmelidir.

2) Kullanılmış kızartmalık yağları, çevrenin korunması amacıyla kanalizasyona, toprağa, denize ve benzeri alıcı ortamlara kesinlikle dökülmemelidir.

3) Bu yağların kullanılmış kızartmalık yağ toplayıcılarına verilmesine özen gösterilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir