Bizmut Zararları

Bizmutun Zararları

Bizmut elementi, doğada serbest olarak sülfür ve oksitleri halinde bulunmaktadır. Bizmut filizlerinin hidrometalik ya da pirometalurjik işlemlerden geçirilerek yoğunlaştırılmasıyla ve bakır ve kurşun cevherlerinin saflaştırılması elde edilen bir yan ürün olarak üretilmektedir. Bizmut maddesi alaşım olarak yangın söndürücü, cam ve seramik yapımı, elektrik sigortalarında ve aynı zamanda da bizmut tuzları eczacılık alanında kullanılmaktadır. Bizmut maddesi oda sıcaklığında ve nemsiz ortamda kararlı halde bulunmaktadır. Oksijen ile birleşerek sarı bir oksit açığa çıkarır ve nemli ve düşük sıcaklıktaki havada metalin yavaşça oksidasyon gerçekleştirmesiyle oluşur. Periyodik cetveldeki ağır metaller grubunda yer alan bizmut zararları insan sağlığının yanı sıra çevreye de birçok etki bırakmaktadır.

 

Bizmut Zararları Nelerdir?

  1. Deride sebep olduğu etkiler: Makyaj ürünlerinin de içerik olarak belli bir miktarda bulunan bizmutun cilde zararları, makyaj ürünlerinin sık kullanımından dolayı meydana gelebilen yüzdeki küçük delikler oluşturmasıdır. Bizmut maddesi makyaj ürünleri bileşiminde çok büyük bir oranda bulunmuyor olsa da, kalitesiz ürünlerin kullanılmasından ötürü bizmutun cilde etkileri daha kolay ve daha tehlikeli şekilde yansıyabilmektedir. Bu zararlardan etkilenmekten kaçınmak için mineral fondöten veya pudra ürünleri tercih etmek sağlık açısından daha faydalı olacaktır.
  2. Organlarda yarattığı hasarlar: Bizmut maddesi, birtakım savunma ürünlerinde de kullanılmaktadır. Toplumsal olaylarda kullanılabilen düzeni bozan kişileri kolayca tespit etmek adına kullanılan bizmut kapsülü zararları iç organlar da dahil olmak üzere tüm organlarda kalıcı hasarlara sebep olabilmektedir. Özellikle çok hassas olan organlardan gözler, kalıcı hasarlar alabilmekte ve görme yetisinin kaybedilmesine sebep olabilmektedir. Aynı zamanda kapsülden çıkan gaz sebebi ile başta astım hastaları olmak üzere insanlar ciğerler, solunum yolları ve beyinsel fonksiyonları etkileyecek kadar ağır tehlikelere maruz kalabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir