Makyajın Zararları

Makyajın Zararları

Eğer nadiren yapıyorsanız makyajın zararları sizin için pek olası değil fakat makyaj yapmadan evden dışarı adım atamayanlardan iseniz bu yazımız sizi daha çok ilgilendiriyor. Ayrıca bazı kişiler makyaj malzemelerine karşı daha hassas bir cilde sahip oldukları için diğerleri kadar şanslı olmayabilirler. Bu ürünlerin çoğu, cildiniz için kötü sonuçlar doğurabilecek ağır kimyasallar içermektedir.

 

Makyajın zararları nelerdir?

makyajın zararları nelerdir
Makyajın Cilde Zararları
  • Yağlı görünüm: Yüzünüzde oluşan kalın yağlı tabaka, taze bir cilde sahip olduğunuz anlamına gelmez. Yağ bazlı fondötenler ve kremsi pudralar yüzünüzde kaygan ve yağlı bir tabaka oluşturması ya da göz farının göz üstünde aynı etkiyi göstermesi kırışıklıkların başlıca nedenlerindendir. Bunların yerine su bazlı malzemeler kullanmanız sizi bu sıkıntılardan kurtarabilir. Cildinizin kuru olması, yağlı bir makyajın iyi geleceği anlamına gelmez. Uygun bir temizleyici ve nemlendirici ile cildinizde oluşabilecek zararları en alt seviyeye indirebilirsiniz.
  • Kuruluk: Bazı durumlarda, fondötenler cildinizin kurumasına ve donuk bir renkte gözükmesine neden olabilir. Ayrıca cildinizdeki çatlakların enfeksiyonlara neden olabilmesi de makyajın zararları arasında yer almaktadır. Bu durum da cildinizde çatlaklara ve ince kırışıkların oluşmasına neden olabilir. Kuruluk aynı zamanda cildinizde kaşıntıya neden olur. Bu tür etkilerin önüne geçebilmek için makyaj öncesinde yüzünüze yaklaşık beş dakika boyunca nemlendirici krem uygulayın.
  • Gözeneklerde tıkanıklık ve akne oluşumu: Makyaj yapmak bazı kişilerde sivilce oluşumuna neden olmaz. Fakat bu durum oluşmayacağı anlamına gelmiyor. Uzun süre yapılan makyajlar sonucunda %90 oranında sivilce oluşumu gerçekleşecektir. Makyaj ile birlikte havasız kalan cildiniz ölür ve cilt gözeneklerini tıkamaya başlar. Eğer makyajın dozunu arttırırsanız sivilce ile birlikte bakteriyel bir aktivite oluşabilir ve gözeneklerinizde tamamen bir tıkanma meydana gelebilir. Gözeneklerin tıkanmasını önleyen ve akne oluşumunu en aza indiren makyaj malzemelerini kullanmak cildiniz için en sağlık seçim olacaktır.
  • Alerjiler: Makyaj malzemeleri içerdikleri kimyasalların etkisiyle alerjik reaksiyonlara neden olabilir. İçeriklerinde bulunan formaldehit gibi maddeler de gözerinizde tahrişe neden olabilir. Kansere neden olan bir madde olan parabenleri de içermeleri makyajın zararları konusunun ciddiyetini ortaya koymaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir