Fondoten Zararları

Fondoten Zararları

Bakımlı kadınlar her zaman kendilerini daha güzel ve güçlü hissederler. Temizlik, makyaj, giyim ve aksesuar kadınların vazgeçilmezidir. Temizliğinde kullandığı sabun parfüm benzeri eşyaları, giyiminde kullandığı moda takibi renk uyumu üzerine aksesuar yakıştırma, kullanılan makyaj malzemeleri kadınlar için oldukça önemlidir. Özellikle makyaj malzemeleri önemsenmelidir. Çünkü bunlar cilt ile direkt olarak temas eden kimyasallardır. Fondoten de bu gruba girer. Cilt kusurlarını, lekeleri, ton farklılıklarını örtmek için kullanılır. Cilt tipine göre birçok renk ve uygulama çeşitleri vardır. Fondoten kullanılmazsa makyaj bütünlenemez. Hatta renk uyumsuzluğu sonucu daha kötü görünümün ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu sebepten kullanılan fondotenin kalitesi ve uygunluğu önemlidir. Cilt ile doğrudan temas eden bir kimyasal olduğu için doğru kullanılmalıdır aksi halde zamanla tahriş ya da başka cilt sorunlarına yol açabilir. Güzellik kadınların vazgeçilmezidir. Ancak bu demek değildir ki her kadın fondoten kullanmak zorundadır. Daha hafif malzemelerin yerine gerekli olduğunu düşünerek kullanan fakat bir süre sonra daha büyük hayal kırıklığı yaşayan kadın çoktur. Fondoteni doğru kullanım ve cilde uygun olanı doğru seçim çok önemlidir. Gerekli değilse kullanılmaması daha doğrudur.

 

Fondotenin Zararları Nelerdir?

  1. Cildin delinmesine neden olur. Az öncede bahsettiğimiz gibi yanlış kullanımlar büyük sorunlara neden olur. Eğer fondöteni direk olarak cildinize uygulayacak olursanız bu cildinizin delinmesine neden olacaktır. Bu nedenle fondöteni cildinize doğrudan uygulamaktan kaçınmalı bunun yerine yumuşak uçlu bir fırça ile cildinize uygulamalısınız.
  2. Gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Tek başına ya da nemlendirici olmadan kullanılan fondötenler ciltteki gözeneklerin tıkanmasına neden olacaktır. Bu da cildinizin nefes almasını engelleyeceği için cildiniz zamanla yaşlanmaya başlayacaktır. Ayrıca yanı hatayı tekrarlarsanız cildinizde kırışıklıklar meydana gelecektir.
  3. Sivilce oluşumuna neden olur. Fondöten uyguladıktan sonra eğer gece yatarken bunu temizlemezseniz ve bu şekilde yatmaya kalkarsanız o zaman bu fondöten cildinizde sivilce oluşmasına neden olacaktır.
  4. Temizlenmeyen fondöten cilde zarar verir. Cilde zarar vermeyen fondöten kullansanız dahi eğer gece yatmadan önce bu fondöteni temizlemeyecek olursanız o zaman büyük cilt sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunların başında az öncede bahsettiğimiz gibi yüzde sivilce oluşumu gelmektedir. Ayrıca cildiniz nefes alamayacağı için yaşlanmaya başlayacak ve zamanla da cildinizin yağ dengesi bozulacaktır. Tıkanan gözenekler cildin nefes almasını engellediği için cildinizdeki siyah nokta sayısı her geçen gün artmaya başlayacaktır.

Fondoten nasıl kullanılmaldır?

  1. Fondoten cilde uygun bir fırça yardımı ile uygulanmalıdır. Parmaklar ya da el ile uygulanmak istenirse cildin gereğinden fazla derinliklerine yerleşecek ve cilt üzerinde delinmelere zedelenmelere yol açacaktır.
  2. Fondoteni direk cilde uygulamamak gereklidir. Öncesinde bir koruyucu krem uygulanmalıdır. Formülündeki zararlı kimyasallar cildin gözeneklerini tıkar ve zarar verir.
  3. Yatarken makyaj mutlaka temizlenmelidir. Fondoten cildin hava almasını engellediğinden oluşan tıkanıklıklarda yağ birikmesi ve sivilce yaşanabilmektedir.
  4. Her gün fondoten kullanan kadınların cildinin zamanla zarar gördüğü bilinen bir gerçektir. İhtiyaç olmaması halinde daha hafif pudralar ile makyaj bütünlenmeli fondoten kullanılmamalıdır.
  5. Cilt kusurlarını ve lekeleri iyice örtmek için yoğun kıvamlı ve genellikle kremsi yapıdadır. Bunun yerine daha hafif toz malzemeler tercih edilmeli cildin daha fazla zedelenmemesi sağlanmalıdır. Zamanla oluşabilecek yağlanmalar ile ve tıkanıklıklar ile mücadele etmek daha zor olacaktır.

Kısacası Fondotenin zararları arasında bunları göstermek mümkün. Eğer bu gibi sorunlar ile karşılaşmak istemiyorsanız sizde fondöten kullanımında dikkatli olmalı ve uygun olmayan kullanımlardan kaçınmalısınız. Gerekirse bu konuda uzman olan kişilerden de yardım alabilirsiniz

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Arkadaşlar fondöten seçerken kimyasal içerikli olmamasına dikkat edelim. Ben Zigavus’un nemlendirici fondötenini kullanıyorum çok memnunum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir