Paraben Zararları

Paraben Zararları

Paraben zararları son yıllarda teknolojinin de gelişmesiyle birlikte bir bir ortaya çıkmaya başlamıştır. Losyonlar, nemlendiriciler, şampuanlar, tıraş losyonları, bronzlaştırıcılar ve benzeri kozmetik ürünlerin içeriklerinde bulunurlar. Parabenler düşük maliyetlidirler ve uzun bir süre mikroorganizmalara karşı koruma sağlarlar. Birden fazla çeşidi vardır ve metil, propil, butilparaben gibi türleri güzellik ürünlerinde en çok kullanılan türleridir.

 

Paraben zararları nelerdir?

  • Endokrin sisteme etkileri: Araştırmalar sonucu parabenlerin, metil, propil ve butil formları endokrin sistemin işleyişine müdahale ettiği ortaya çıkmıştır. Parabenler vücut dokusunda depolanan ve beze oluşumu ile hormon üretimine müdahale eden endokrin bozuculardır. Ayrıca koruyucu kimyasallar bebek ve çocuklarda, öğrenme sorunları, gelişimsel bozukluklar, bağışıklık sitemi sorunları ve ilerleyen zamanlarda da üreme bozukluklarına neden olabilmektedir. Eğer kullandığınız ürün %25 den daha fazla Paraben içeriyorsa bu etkilerin oluşma olasılığı yüksektir. Bu nedene aldığınız kozmetik ürünün içerik kısmını okumayı kesinlikle ihmal etmeyin.
  • Erken yaşlanma: Biraz ironik evet, fakat Paraben cildinizi gençleştirmek ve güzelleştirmek için kullandığınız ürünlerin içerisinde ve araştırmalar cildinizin yaşlanmasına neden olduğu konusunda hemfikirler. Tıp Kyoto İdari Üniversitesi araştırmacıları parabenlerin güneş ışınlarına karşı hassasiyeti ve vücuda yaptığı hasarı arttırdığını ve cilt hücrelerinin normalden daha hızlı bir oranda öldüğünü ortaya çıkardılar. Yine bu nedenle Paraben zararlarından en az şekilde etkilenmek için ürün içeriklerini okumanızı ve metilparaben içerip içermediğini öğrenmenizi şiddetle öneriyorum.
  • Paraben ve meme kanseri: 2004 yılında Uygulamalı
    Paraben nedir, zararları nelerdir
    Paraben göğüs kanseri ouşumuna neden olmaktadır.

    Toksikoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmada elde edilen bulgular parabenin meme kanserinin belirli tiplerinin gelişmesinde rol oynayabileceği belirtiliyordu. Bu düşüncenin en sağlam dayanaklarından biriside parabenlerin kadınlarda meme kanseri riskini arttıran östrojen-pozitif gibi, vücutta algılanmasıydı. Bu bulgular bize kesin bir sonuç vermemekte fakat aklımızda soru işaretleri oluşmasına neden olmaktadır. Daha fazla araştırma yapılması gereken bir alan fakat siz yine de güvenli tarafta kalmayı tercih ediniz.

  • Erkeklerde üremeye etkileri: Kadınlarda bu kimyasalların östrojen benzeri etkilere neden olmasının yanı sıra, erkek üreme sisteminde de olumsuz etkilere neden olduğu bilinmektedir. Çeşitli çalışmalardan elde edilen bulgular, erkeklerde testosteron düzeylerinde azalmanın yanı sıra sperm sayılarında ciddi bir düşüş oluşturduğu ve bu durumun ticari ürünlerdeki parabenlerin vücut tarafından emilimi ile oluştuğunu göstermektedir

Parabenin zararları arasında sizler için birçok kaynaktan özenle araştırıp elde ettiğimiz bu bilgiler arasında en önemli olanı, kullandığınız güzellik ürünlerindeki içeriklerin dikkatli bir şekilde incelenip kesinlikle %25 den fazla Paraben içerenlerden kaçınmanız gerektiğidir. Unutmayın sağlığınız her şeyden kıymetlidir!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir