Buhar Odasının Zararları

Buhar Odasının Zararları

Buhar odaları saunalara kıyasla daha çok tercih edilen ve daha rahat kullanılabilen odalardır. Temel amacının yoğun miktarda buhar ile detoks başta olmak üzere bir takım sağlık problemlerinin giderilmesini amaçlamaktadır. Buhar odalarında sıcaklık 45 ile 50 derece arasındadı nem ise %100 olmaktadır. Saunaya göre daha düşük sıcaklıkta olduğu için kişileri daha az zorlar. Buhar odalarının sağlık üzerinde kanıtlanmış etkilerine bakıldığında kas ağrısı problemlerini gidermesi, solunum yollarındaki tıkanıklıkları açması, gözenekleri açarak terlemenin artırılması ve toksin maddelerin vücuttan uzaklaştırılması, deri altına kadar temizlenme ve vücudun nem ihtiyacını karşılaması gibi faydaları vardır. Bu buhar odalarının faydaları olduğu kadar olumsuz sonuçlarıda olabilmekte ve kullanımı kişiden kişiye bağlı olarak önerilmektedir. Buhar odasının zararları elbette faydaları kadar çok değildir ama yine de dikkat edilmesi gereklidir.

 

Buhar odasının zararları nelerdir?

  1. Kullanım süresine özen gösterilmelidir. Buhar odalarının kullanım amacının fayda getirmesi gerektiği bir gerçektir. Bu sebeple kullanımına da dikkat edilmelidir. Daha fazla kalmak hiçbir sağlık sorununu çözmeyeceği gibi birçok sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Fazla miktada buhara maruz kalmak solunum sıkıntılarına geçici öksürük krizlerine sebep olabilmektedir.
  2. Tercih edilen buhar odası işletmesi özenle seçilmelidir. Buhar odalarındaki nem miktarının %100 olmasından dolayı bakteri ve mikrop üremelerine açık olan bir ortamdır. İyi temizlenmeyan buhar odaları fayda sağlamak yerine mikrop saçmaktadır. Böyle bir durumu engelleyebilmek adına saygın ve hijyenik koşulları sağlayan işletmelere gidip, olası olumsuz etkilerden korununuz.
  3. Astımlı hastalar dikkat etmelidir. Her ne kadar astıma iyi geldiği söylensede ciddi astım ve nefes alma problemi yaşayan kişilerin bu odalara girmeden önce 2 kez düşünülmeleri gereklidir. Buhar odaları estım krizini tetikleyen ve riski artıran bir etkiye sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir