Buhar Makinasının Zararları

Buhar Makinesinin Zararları

Buhar makineleri özellikle havadaki nemi ideal düzeye çıkarabilmek adına çok önemlidir. En yaygın ısınma sistemi olan kaloriferlerin getirdiği bir dezavantaj olan kuru ev ortamları kişilerde solunum sıkıntılarına ve burun tıkanıklıklarına sebep olmaktadır. Bunu giderebilmek adına birçok kişi buhar makinelerini tercih etmektedir. Özellikle bebeğin olduğu evlerde kuru havanın varlığı bebekler için oldukça tehlikeli bir durum yaşatmaktadır. Bebeklerin tolerans seviyeleri çok az olduğundan bir yetişkin gibi solunum problemleri ile baş edememektedir. Bu sebepten bebeklerin sağlıklı ve temiz bir solunum yapabilmesi adına buhar makineleri evlerde tercih edilmektedir. Ev ortamlarında havanın nemli olması önemlidir. Bu nemin miktarı ortalama %40 ile %50 arasında olmalıdır. %40’ ın altı kuru hava demektir buna karşın %50’ nin üstü ise fazla nemli bir ortam olmakta ve ev içinde küf, mantar ve bakteri oluşumunu hızlandırmaktadır. İdeal nem oranın özellikle kış aylarında yakalayabilmek adına buhar makineleri büyük yardımcımız olmaktadır. Bu kadar yararı olan buhar makineleri incelendiğinde dikkatli kullanım ile faydası en üst seviyeye çıkmaktadır. Aksi takdirde buhar makinesinin zararları ölümcül olabilmektedir. Bu noktada kişilere temizlik ve bakım işlemlerinde büyük bir sorumluluk düşmektedir.

 

Buhar makinesinin zararları nelerdir?

  1. Kirli makineler mikrop saçmaktadır. Buhar makinesi temizliği her ev için önemlidir fakat bebekli evlerde bu önem iki kat daha artmaktadır. Buhar makinesinin temizliği yapılırken öncelikle dikkat edilecek nokta makine içerisindeki suyun her gün temiz su ile değiştirilmesidir. 2 veya 3 günde bir, sabunlu su ile temizlenmesi gereken parçaların yıkanması da oldukça önemlidir. Sabunlu suya ek olarak bir takım özel solüsyonlar ile temizlemesi de gereklidir. Bu solüsyon genellikle %3 hidrojen perksottir. Seyreltik oluşu ile herhangi bir sağlık problemine sebebiyet vermemektedir. Dikkat edilecek bir diğer önemli nokta ise buhar makinesi içinde kullanılacak suyun musluk suyu olmamasıdır. Her ne kadar bazı bölgelerde musluk suyu içilebilir özellikte olsa da makinede kullanılması içerisindeki kimyasalların havaya karışmasına ve bebeğe geçmesine sebep olabilmektedir.
  2. Yüksek orandaki nem her zaman sağlık için olumlu değildir. Bazı bilinçsiz kullanımlar sonucunda evlerdeki nem oranı oldukça yüksek olmaktadır. Optimum değerler dışına çıkıldığında nem, ev içindeki bakterilerin üremesini artırmaktadır. Özellikle toza karşı alerjisi olan kişilerde veya olma ihtimali olan bebeklerde tozun artmasına sebep olmaktadır. Özenli ve dikkatli kullanım ile buhar makinesi zararları en aza indirebilmek oldukça mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir