Antidepresan Zararları

Antidepresan Zararları

Antidepresan Nedir?

Antidepresanlar, depresyon, anksiyete bozukluğu, obsesyon, şizofreni gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Bu ilaç tedavisinin amacı, beyin içerisinde meydana gelmiş kimyasal bozuklukların iyileştirilmesini ve serotonin geçişinin kolaylaştırılmasını sağlamaktır. Çünkü serotonin geçişinde yaşanılan aksaklıklar beyinin işleyişini bozmaktadır.

Son yıllarda iyice popüler hale gelen antidepresanların kullanımı bireylerin bilinçsizce kullanımıyla da birleşerek hastalarda önemli hasarlara neden olabilmektedir.

Ayrıca antideprasan kullanımıyla başlayan tedavinin psikyatristlere danışılmadan olması veya psikiyatrist gözetiminde başlanılan antidepresan kullanımın bilinçsizce yarıda bırakılması da çeşitli rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Antidepresan Kullanımının Zararları Nelerdir?

Antidepresanlar
Antidepresanlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Antidepresan kullanımında ilk sırayı Prozac almaktadır. Lustral, Paxera, Cipram gibi birçok antideprasan da bulunmaktadır.

Bu tür ilaçların birçoğunun yan etkisi birbirinin neredeyse aynısıdır. İşte bu antidepresan zararlarından birkaçı.

 • Antidepresanlar ve Mide rahatsızlıkları: Çoğu zaman mide koruyucu ilaçlarla birlikte verilen antideprasanlar uzun vadeli kullanımda yahut mide koruması yapılmaması durumunda birçok mide rahatsızlığına sebebiyet vermektedir. Kusma ve bulantı antideprasan kullanımında oldukça fazla gözlenen semptomlardandır.
 • Antidepresan ve İntihar: Antidepresanlar adaptasyon süresi içerisinde intihara eğilimi arttırabilirler.
 • Antidepresan ve nöbetler: Bünyeden bünyeye değişiklik gösteren antideprasan ilaçları bazı kişilerin mevcutta bulunan nöbet sayılarını arttırmakta, nöbet geçirmeyen hastaların ise nöbet geçirmelerine neden olabilmektedir.
 • Kabus görme sayısında artış: Antidepresan ilaçların sık görülen etkilerinden biride uyku sırasında normal kişilere göre kabus görme sayısında bir artışa neden olmasıdır.
 • Baş ağrısı: Antidepresanlar rahatsız edici baş ağrılarına neden olabilirler.
 • Baş dönmesi: Antidepresanların baş dönmesine neden olması, ilaçların içeriklerinde bulunan sersemletici maddelerden kaynaklanmaktadır.
 • Geceleri uyuyamama.
 • Yalnız kalma isteğine bağlı olarak sosyal çevrede eksilme ve kendini sosyal ortamlardan soyutlama.
 • Diğer bireyleri kendi hayatına zarar verebilecek bir tehdit unsuru olarak görme.
 • Ağlama ve çığlık nöbetleri.
 • Halüsinasyon görme.

Önemli Uyarı:

Antidepresanların kullanımı kesinlikle bireylerin kendi seçim inisiyatifine bırakılmamalıdır. Hekime danışılmadan ve ilacı reçetelendirmeden kullanıma kesinlikle başlanmamalıdır. Aksi takdirde antidepresan zararları sizin de hayatınızda ciddi ve kalıcı etkiler bırakabilir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Asla antideprasan kulanmayin asla tedavi etmiyor tüm dünyada ilac firmaların pazarladığı uyusturucu dur mideye zararı çoktur intihar ettirir yasal uyusturucu dur sentomlari ağır cehennem azabı yaşatır dünya pazarı sahte tip dalidir asla tedavi etmez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir