Buhar Banyosu Zararları

Buhar Banyosunun Zararları

Buhar banyoları hem kadınlar hem de erkekler tarafından sıklıkla kullanılan bir çeşit temizlenme formülüdür. Buhar banyolarının önemi, nispeten kirli olan cildin kirlerden arınmasına yardımcı olmasıdır. Cilt gün içinde çok yorulur, kirlenir ve terler. Çogu kadın için işin içine makyaj faktörüde girdiği zaman oluşan kirlenme iki kat artmaktadır. Her ne kadar temizleme sütleri, temizleme jelleri ve tonikler kullanılsa da bir miktar makyaj ve kir artığının ciltte kaldığı ve cildin tam olarak bu kirlerden kurtulamadığı bilinmektedir. Bu noktada buhar banyosu ile temizlenmek bir anlamda detoks yapmakla eşdeğerdir. Yapılışına bakıldığın sıcak su buharının yüz ile temasa girip gözenekleri açarak kirleri açığa çıkarma işlemidir. Bunun yanında cilde nem katmakta ve sıkılıştırmada da bir miktar faydası olmaktadır. Bir süre buharın cilde işlemesi beklenir ve sonrasında tercih ettiğiniz bir tonik ile temizleme işlemi yapılır. Temel olarak çok basit ve pratik olan bu işlem doğru yapıldığı takdirde oldukça da etkilidir. Sadece kadınların kullanmakla kalmayıp son dönemde erkeklerinde sık sık tercih ettiği buhar banyosu her yaş grubu yetişkin için olduça faydalıdır. Elbette herşeyin doğru yapılması ile istenilen sonuçlar alınabilmektedir. Buhar banyosu zararları kişiden kişiye değişmekte genellikle kalıcı olmamaktadır.

 

Buhar banyosu zararları nelerdir?

  1. Yüzü sıcak suya yaklaştırmak ciddi problemlere sebep olmaktadır. Buhar banyosunun olumsuz etkileri arasında en sık karşılaşan durumlardan biri cildin yanmasıdır. Sıcak su kadar su buharının da yanıcı etkisi mevcuttur. Bu yüzden buhar banyosu yapılırken yüz kısmı sıcak suya fazla yaklaştırılmamalıdır. İşlem sırasında rahatsız olunmayacak mesafe özenle korunmalıdır.
  2. Buhar banyosu herkes için uygun olmayan bir işlemdir. Kuru ve hassas ciltler özellikle buhar banyosundan kaçınmalıdırlar. Kuru ciltler yapısal olarak ciltte az miktarda neme sahiptir. Bunun üzerine bir de yapılan buhar banyosu cildin asit ve su oranını değiştirerek daha fazla kurumaya hatta egzamaya bile sebep olmaktadır.
  3. Buhar banyosunda kullanılan yağlara dikkat etmek gerekli. Kişiler genellikle kendilerinde var olan alerji konusunda bilinçsizdirler. Özellikle buhar banyolarında kullanılan bazı yağlar kişilerin ciltlerine zarar verebilmekte ve reaksiyon gösterebilmektedir. Kullanılan yağın içerisinde alerjiye neden olabilecek maddeler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Herkese buhar maskesini tercih ediyorum fakat doğru yöntemlerle kullanırsan size çok yarar sağlayacağından %100 eminim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir