Oda Spreylerinin Zararları

Oda Spreylerinin Zararları

Oda spreylerinin zararları genellikle içeriklerinde bulunan kimyasallardan kaynaklanmaktadır. Evlerde ve iş yerlerinde hoş kokulu ve temiz bir atmosfer yaratmak için kullanılırlar. Aynı zamanda rahatsız edici kokuları da nötralize etmektedirler. Bu etkileri sağlamaları için birtakım kimyasallara gerek vardır. Oda spreyleri formaldehit, petrol distilatları,  1,4 diklorobenzen ve aerosol iticiler gibi kimyasallar bulundurur. Bu kimyasallar ise insanlar için toksik özelliklere sahip olup bazı rahatsızlıklara neden olabilmektedirler.

 

Oda spreylerinin zararları nelerdir?

Oda spreyi zararlımı
Oda Spreyleri Zehir Saçıyor

Oda spreylerinin ortamdaki havanın kötü kokusunu uzaklaştırdığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu spreyler sadece kokuyu kamufle etmektedirler. Aslında burunun kokuları algılama şeklini değiştirirler. Bunu p-diklorobenzen bir kimyasal sayesinde yapar ve bu kimyasal kanserojen bir kimyasaldır. Aynı zamanda astım, alerjik reaksiyonlar, göz tahrişi, karaciğer hastalığı, böbreklerde problem, gastrointestinal sorunlar ve deride döküntü gibi sorunlara neden olması oda spreylerinin zararları arasındadır.

Oda spreyi içeriğindeki kimyasallar ve zararları:

  • Ftalatlar: Bu yumuşatıcıların içeriğindeki güçlü endokrin bozucular nedeni ile laboratuvar fareleri üzerinde kısırlığa neden oldukları saptanmıştır. Çalışmalar anne karnında ftalatlara maruz kalan çocukların nörolojik ve davranışsal sorunlara yakalanma olasılıklarının arttığını göstermektedir.
  • Parabenler: Kadınlarda deodorant kullanımı ile meme kanseri arasında doğrudan bir bağlantı olduğu saptanmıştır. Paraben içeren oda spreyi ve deodorantlar solunduklarında ciddi sorunlara neden olabilirler. Kanserojen oldukları bilinmekle beraber bazı nörolojik sorunlara katkıda bulunabilirler ve bağışıklık ile sindirim problemlerine yol açabilirler.
  • Formaldehit: Formaldehitler solunduklarında toksik etkilere neden olabilmektedirler. Hırıltı, öksürük, boğaz tahrişi, cilt ve gözlerde yanma, bulantı ve mide sorunlarına neden olabilmektedirler. Aynı zamanda kanserojen olarak sınıflandırılmaktadırlar.
  • Petrokimya: Pestisit ve oda spreyi üretiminde kullanılmaktadırlar. Baş ağrısı, kronik yorgunluk, bulantı, kilo alımı ve nörolojik problemlere neden oldukları bilinmektedir.
  • Benzen: Bu yanıcı ve hoş kokulu kimyasalın karanlık bir tarafı bulunmaktadır. Kanserojendir ve lösemi ile birlikte çoğu kan kanseri ile bağlantılı oldukları bilinmektedir. Aynı zamanda solunduğunda iç kanamalara neden olabilmektedir. Trombosit sayısında ve beyaz kan hücrelerinin sayısında da düşüklüklere neden olmaktadırlar.

Görüldüğü gibi içeriğindeki kimyasallarında etkisi ile birlikte çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmanız muhtemel. Oda spreyinin zararları konusunda bilinçli olmalı ve riskleri en aza indirebilmek adına ev yapımı kokuları kullanmanız sizin için en mantıklı çözüm yolu olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir