Sakızın Zararları: Bilmeniz Gereken 5 Önemli Nokta?

Sakızın Zararları

Günlük hayatta hemen hemen herkes tarafından kullanılan bir üründür sakız. Çocukken çiğnemeye başladığımız sakız büyüdüğümüz zaman da bir alışkanlık olarak bizleri terk etmez. Öncelerde sakızların ciddi bir zararları olmasa da şimdilerde içerilerine katılan katkı maddeleri ile sağlığı tehdit eden birer unsur haline geliyorlar.

Özellikle de sigarayı bırakmak için başvurulan bir kurtarıcı niteliğinde olsa da sakızların da zararları mevcuttur. Peki, sakızın zararları nelerdir?

 

Sakızın zararları nelerdir ?

  • Aspartam: Sakız üretiminde koruyucu madde olarak kullanılır. Kanserojen olan bu maddenin yarattığı yan etkileri arasında baş dönmesi, adet düzensizlikleri gibi belirtiler bulunur. Kısırlık konusunda da etkisi bulunan bu madde sakız içerisinde bulunmakta olup sakız çiğneyen insanlara doğrudan geçmekte ve de etki etmektedir.
  • Mannitol: Yine sakızın içerisinde bulunan bu madde kişide kalp sağlığını olumsuz etkilemekte, risk grubunda bulunan kişilerinin kalp krizi ihtimalini arttırmaktadır.
  • Suklaroz: Hazır gıda üretiminin artması ile kullanımı artan tatlandırıcı maddesi  şimdilerde çoğu ürünün içerisinde bulunmakta ve de normal şekere kıyasla  580 kat daha fazla etki bulunduran bir madde olup kişi sağlığı açısından son derece zararlıdır.
  • MSG: insanların tat alma duyularını derinden etkileyen bu madde kişide çarpıntılara, kalp ritminde oluşan bozukluklara ve de nörolojik rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.
  • Sorbitol: Sakız içerisinde bulunan bu tatlandırıcı ince bağırsak tarafından emilimi çok zor olan bir madde olup kişide kilo kaybı baş ağrısı gibi yan etkiler yaratmaktadır.

Sakızın zararları kişide tedavi edilemez şekilde ortaya çıkmamakla birlikte yine de kişi sağlığını bozmakta olup tatlandırıcı içeren sakızların kullanılmaması gerekir. Eskiden beri bir alışkanlık halinde olan ve hem cebimizde hem de çantamızda sık sık bulundurduğumuz bu ürünleri yavaş yavaş hayatımızdan çıkarmamız sağlığımız açısından yapacağımız en doğru tercih olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir