Ahtapotun Zararları

Ahtapot nedir?

Ahtapot denizde yaşayan kabuksuz kafadan bacaklı bir hayvandır. Ahtapotlar hareketlerini hem kayaların üstünde sürünerek hem de hunilerine aldıkları suyu püskürterek sağlarlar. Boyutları fazlaca değişken olan ahtapotlar yengeç, karides, midye ve balıkla beslenmektedirler. Ahtapotların yengeçlerin kabuklarını kırmaya yardımcı olan kuvvetli ve dişli dilleri bulunmaktadır. Ahtapotların en ilgi çeken özelliği ise 3 adet kalbe sahip olmalarıdır.Ahtapotlar aslında insanlara ve büyük balıklara zarar vermek istememekte olup kendilerini savunmaları gerektiği durumlarda harekete geçmektedirler. Parlak ve ses çıkaran nesnelere meraklı olan ahtapotların bazı türleri savunma tekniği olarak mürekkep püskürtebilir. Bu hareketin sebebi ahtapotun olası bir sorundan mürekkep sayesinde kendisini saklaması içindir. Ahtapotlar mürekkebin içindeki alkaloyitler yardımı ile aldırgan düşmanlarının koku alma duyusunu ve kimyasal alıcılarını duyarsızlaştırmaktadırlar.

Ahtapot ısırığı
Okyanusta yaşayan bu canlıların zehri tehlikeli olabilir.

Mürekkep balığı olarak bilinen ahtapotlar aslında mürekkep balığının en yakın akrabasıdır.Yaklaşık 150 farklı türü olan ahtapotlar hemen hemen bütün denizlerde bulunmaktadırlar.Evcil hayvan olarak da beslenen ahtapotlar diğer tür akvaryum hayvanlarına nazaran daha fazla ilgi gerektirmektedir. Ahtapot türlerinden olan vulgaris en fazla evde beslemek için tercih edilen ahtapottur. Vücudu 25 cm olup kolları ise 1 metreye kadar uzayabilmektedir. Bu türün en büyük özelliği ise ısıyı oldukça dayanıklı olmasıdır.Ahtapotların bazı türleri zararsız olup bazıları ölümcül zararlar verebilmektedir. Ahtapot türleri arasında en ölümcülü olarak bilinen hapalochlaena lunulataların vücutları 5 cm olup kolları ise 7 cm’dir. Denizin içindeyken fark edemeyeceğimiz bu ahtapot türü oldukça ölümcül bir zehre sahiptir. Evde beslenmesi kesinlikle önerilmemektedir

 

Ahtapotun Zararları

1- Isırıkları: Ahtapotların güçlü çenelerinin olduğundan yukarıda bahsetmiştik.  Bu çene ısırdığında kabuklu yengeçleri bile toza dönüştürebilen bir güçte olduğundan ısırdığı yerde büyük hasara yol açmaktadır.

2- Zehirleri: Oldukça ölümcül olan ahtapot zehirleri bir insanı öldürebilmek için yeterlidir. Ahtapotlar zehirlerini ısırarak bırakmalarından kaynaklı olarak vücuda giren zehrin çıkarılması mümkün değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir