Alkolün Zararları

Alkol denilince akla zaten alkol zararlıdır diye gelmektedir fakat bazı kişiler alkolü alışkanlık olarak anlamaktadır. Sigara ve alkol zararlı iki madde olduğu için kullanılmasını uzmanlar tavsiye etmezler fakat bazen sağlığa iyi geliyormuş diye kullananlar görebilirsiniz bunun nedeni ise alkolün belli bir miktarı bazı hastalıklarda kullanılmasıdır fakat dediğimiz gibi az bir miktarı. Alkol aslında insan zihninde bulanıklıklara neden olan ve mantıklı düşünmeyi iptal eden bir içecektir. Bu nedenleri göz önüne aldığımızda alkol kullanan kişilerin kontrollerini kaybettiklerini ve bununla birlikte bilinç kaybını da görmekteyiz. Fakat daha birçok zararı bulunmaktadır geriye kalan alkolün zararlarını madde madde kaleme alacağız.

Alkol kullanan kişileri haberlerde genellikle izlemekteyiz. Alkol kullananlar çevresine potansiyel tehlike olarak algılanmalıdır. Alkol kullanan kişiler mantıklı düşünemediği için bu nedenle işlenen birçok suçun üzerinde alkol kullananların imzası bulunmaktadır. Alkolün zararları dini açıdan bakıldığında ise yine sıkıntılıdır. Alkol ile ilgili

Ayet ise;

Maide Suresi, 90-91: Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.

Zararları;

 • Alkol aşırı tüketmenin sonucunda şiddetli baş ağrıları çekebilirsiniz ve mide kanaması geçirebilirsiniz.
 • Alkolün en büyük etkisi beyne olacaktır bunun nedeni ise beynin sinir hücrelerini köreltmesidir ve bununla birlikte sinir hücrelerine kalıcı hasar verebilmektedir.
 • Mantıklı düşünmeyi ve bilinci kapattığı için alkol kullandıktan sonra bir süre zarfında neler yaptığınızı hatırlamayabilirsiniz ve sonrasında büyük pişmanlıklar geçireceğiniz bir şey yapmış olabilirsiniz.
 • Erkeklerin üreme konusundaki en büyük sıkıntısı olan iktidarsızlığa neden olabilir kadınlarda ise adet döneminin düzensizleşmesine sebebiyet verecektir.
 • Sık görülen olaylardan birisi ise hafıza kaybı ve körlüktür. Bu körlük bazen kısa süreli olmaktadır bazen de içtiğiniz alkol miktarına göre kalıcı olabilmektedir.
Alkol bağımlılarının genel döngüsü bu şekilde devamlı bırakma istekleri…
 • Alkol kullanılan evlerde büyüyen çocuklar ruhsal açıdan etkilenirler gelişimlerin de olumsuz etkiler görülür zaten çocuk yaşta alkol kullanılıyorsa gelişimleri çok zor ilerleyecektir.
 • Alkol kullanmak cebinize de zarar verecektir. Ülkemizde bir çok alkol bağımlısı bulunmaktadır zaten alkolde bağımlılık yapan bir madde olduğu için devamlı almak isteyeceksiniz pahalı bir malzeme de olduğu için servetler harcayabilirsiniz.
 • Alkol kullanan kişiler sonrasında ne yapacağını bilmediği için aile içi şiddet ortaya çıkarabilir ve bunların sonucunda huzursuz bir evliliğe neden olacağı için boşanmalar görülebilir.
 • Sağlığınızı kötü etkiler hatta birçok kansere davetiye çıkarır bu kanserler ise Mide, gırtlak, yemek borusu ve pankreas kanseri olarak bilinmektedir.
 • Çevrenizdeki ilişkilerinde düzen bir şekilde ilerlemesine zorluk çıkaracaktır. Dostlarınızın sizden uzaklaşmasına neden olacaktır çünkü kimse etrafında aşırı alkol kullanan kimseyi istemez.
 • Alkol kadınlarda doğurganlığı azaltır ve kadınların anne olmalarına engel olur eğer bir çocuğunuz olsun istiyorsanız alkol kullanmamanızı tavsiye ederiz.
 • Uyku problemleri yaşamanıza neden olan bu madde ayrıca rahat uyuyamamanıza neden olur ve sabahları kalktığınızda yorgun hissedersiniz ayrıca bitkin bir uyku sonrası yaşamanıza neden olacaktır.
 • Hastalıklara yakalanma riskinizi alkol kullanarak artırabilirsiniz. Alkol vücut direncini düşüren bir maddedir bu nedenle hastalıklara yakalanmanız kolaylaşır.
 • Zihin üzerinde etkili olduğu için ruhsal bozukluklara neden olabilir ve psikolojinizin kötüye gitmesine sebebiyet verebilir.
 • Alkol kullananların konuşmalarına dikkat ederseniz bazı kelimeleri yuttuklarını göreceksiniz bunun nedeni de alkoldür ve bunun yanında kekelemenize neden olabilir ayrıca konuşma zorluğu yaşayabilirsiniz.

Alkolün zararlarını okuduğunuz gibi bir çok etken aynı zamanda sağlık problemlerine yol açmaktadır. Siz siz olun uzak durmayı ihmal etmeyiniz.

 

Diğer alkol türlerinin zararları ile ilgili makalelerimize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Benzil Alkolün Zararları İçin TIKLAYINIZ.

Etil Alkolün Zararları İçin TIKLAYINIZ.

Metil Alkol Zararları TIKLAYINIZ.

Rakının Zararları İçin TIKLAYINIZ.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir