Rakının Zararları

Konu alkollü içecekler olduğunda küçük çapta bir araştırma yapmak isterseniz birçok yerde alkollü içeceklerin sözüm ona faydaları olduğundan bahseden yazılara rastlamanız çok doğal. Peki bunların inandırıcılık seviyesi nedir? İşte o zaman aklımıza haber bültenlerinde görmüş olduğumuz kaza haberlerinin, cinayet veya kavga haberlerinin birçoğunun başlıca nedeni ile siz istemeseniz dahi vicdanınız sizleri yüzleştirecektir. Ha birde şöyle bir söz var tabi bunu da atlamamak gerekli ‘içmesini bilmek gerek…’ Peki zamanla içkiye bağımlı olan kişiler nasıl o hale geliyor? Araştırma yapıldığı zaman rakının faydaları komik hatta trajikomik bir şekilde zararlarından fazla anlatılıyor. Oysa ilkokulda başlatılırdı çocukların zihnine kazınmaya ‘içki tüm kötülüklerin anasıdır sözü’ şimdilerde ise neredeyse içki olmayan film yapılmıyor ve gençlerimiz bu girdaba çekilmeye çalışılıyor alenen ve bu duruma kimse dur diyemiyor ne yazık ki…

Rakının Zararları Nelerdir?

Rakının zararları konusu uzun uzadıya anlatılması gereken bir konu aslında. Yalnız kişinin sosyal hayatı değil en kritik olan kısmı sağlığı da ellerinin arasından usulca kayıp gidiyor. Rakının içeriğinde bulunan yüksek alkol miktarı nedeni ile diğer alkollü içeceklerin vermiş olduğu zararlar gibi zararlı etkileri bulunmaktadır. İçermiş olduğu alkol oranı ortalama %40 civarındadır. Farklı markalar tarafından üretiminin yapılıyor olması ve alkol oranının farklılık gösteriyor olması zararlı etkilerinin artmasına sebep olmaktadır.  Bu durumda sürekli tüketen kişilerde daha kısa sürede olumsuz etkileri ortaya çıkmaktadır. Rakının zararları uzmanların yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda inceleyelim.

Rakının vücuda etkileri;

  • Rakının en fazla tahribata neden olduğu, zarar verdiği organ beyindir. Uzun süreli ve sık tüketimi beyinde kalıcı ve çok ciddi hasarlara neden olmaktadır. Beyin hücrelerine zarar vererek algılama, unutkanlık, düşünme ve karar verme gibi en kolay ve rutin aktivitelerini dahi yerine getiremez bir hal alır.
  • Uzun süreli kullanımında meydana gelecek problemler ise artık beyin büyük oranda zarar görmüş olduğu için psikolojik problemler, erken bunama ve artık süreklilik arz eden bir baş ağrısı yalnızca beyinle ilgili problemler olarak karşılaşılan problemlerdir.
  • Alkollü içkilerin ciddi olarak zararından etkilenen diğer organ da karaciğerdir. Zamanla bu olumsuz durum devam ederse karaciğer yetmezliğine neden olabilmektedir.
  • Rakının zararlar vermiş olduğu bir diğer organ da gözlerdir. Alkol göz sinirlerinde tahribata neden olduğu için zamanla görme işlevinin azalmasına veya kaybolmasına neden olmaktadır.
  • Rakının yan etkileri yani zararları arasında şüphesiz ki kanser riskini arttırıyor oluşu da büyük önem arz etmektedir.
  • Rakı kullanımı süreklilik arz ettiğinde cinsel hayatı da olumsuz etkilemektedir. Erkeklerde iktidarsızlığa sebebiyet vermektedir.
  • Rakı kullanımı yine sürekli olduğu zaman kalp damar hastalıklarını tetiklemektedir.
  • Rakı kullanımı kadınlarda adet düzensizliğine sebep olmaktadır.

 

Rakının zararlarını çoğaltabiliriz belki ama bu ve benzeri içkiler en çok ailelere zarar verir. Nice yuvalar vardır içki yüzünden dağılmış olan ki bizim dinimizde bu ve benzeri içkileri yasaklamıştır. Bizi yaratan bizi bizden iyi tanıyor neyi yasaklamış ise mutlaka bildiğimiz yada henüz bilemeyeceğimiz bir hikmeti vardır.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir