Bezelyenin Zararları

BEZELYENİN ZARARLARI

Birçok evde sıklıkla tercih edilen bezelye ile çeşitli yemekler yapabilmek mümkündür. Sadece ana malzeme olarak kullanılmayıp yemekleri süslemek amacıyla da mutfaklarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bezelye yüksek karbonhidrat, lif, birçok vitamin ve protein içeren bir baklagildir. Bu yüksek değerli baklagili tüketirken her ne kadar faydasının çok olduğunu bilsekde zararlarını da göz ardı etmeden gerektiği kadar tüketmeli ve aşırıya kaçmamalıyız. Bezelyenin zararları denildiğinde birçok kişi tarafından besleyici bir protein kaynağı olmasından dolayı olumsuz bir şey söylenemez fakat her besinin yararları olduğu kadar zararları da vardır. Bu bazen aşırı tüketimden, bazen yeme şeklinden bazen ise besinlerin kimyasal yapısından kaynaklıdır.

 

Bezelyenin Zararları Nelerdir?

Bezelyenin zararları nelerdir
Bezelye ve zararları
  • Bezelye yüksek oranda karbonhidrat içerir. Özellikle düşük tansiyonlu olan kişilerde, şeker miktarı fazla olduğundan bezelye tüketimin mümkün olduğunca en aza indirgenmesi istenmektedir. Bu kişilerde yemek yedikten sonra kandaki şekerin sınırın altına düşmesinden dolayı kişilere şekerini dengeleyecek şeyler yemeleri tavsiye edilmektedir. Belki de bezelyenin zararları arasında en üst sırada bu özelliği vardır. Ayrıca karbonhidratın aşırı alınması yorgunluk ve uyku hissi yaratacağından dolayı kontrollü olmakta fayda vardır.
  •  Bezelye oksalat üretmektedir. Kalsiyum emilimine engel olan bir madde olan oksalatın bezelye tarafından üretilmesi ve aşırı tüketilmesi halinde kalsiyum eksikliğine sebep olmaktadır.
  •  Bezelye böbrek problemlerine sebep olabilir. Oksalatın bir diğer yan etkilerinden olan suyu kristalize etmesi, böbreklerin susuz kalmasına ve sağlık problemleri yaratmasına sebep olmaktadır.
  • Her şeyin tazesi en değerlisi. Özellikle besinlerde tercih edilmesi gereken bir durumdur, taze tüketim. Besinlerin konserve ya da dondurulmuş hallerinin bir takım koruyucu maddeler ile yapılması o besinlerin tazeliğini yok ettiği gibi tüketicilerin sağlık problemleri yaşamalarına da sebep olmaktadır. Bu sebepten dolayı bezelyeler taze olarak tüketilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir