Bitkisel İlaçların Zararları

Bitkisel İlaçların Zararları

Son zamanlarda herkesin hazır ve kimyasal ürünlerden sıkılması sebebiyle yaygın olan yeni trend bitkisel ilaçların tüketimidir. Ancak maalesef yaygın olarak kullanımı tercih edilen bitkisel ilaçlarda oldukça ciddi bir denetimsizlik, baştan savmalık ve para tuzakları bulunmaktadır. Tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de insanların zaaflarından veya hedeflerinden ötürü birçok amaç için bitkisel ilaçlar üzerinden hem maddi hem de sağlık açısından açık bir şekilde kandırılmaktadır. Ancak bitkisel ilaçların kullanımı hususunda dikkat edilmesi gereken birçok durum söz konusu olabilmektedir. Sadece gözleme dayalı olan bitkisel ilaçların faydalarının belirlenmesi her insanın bünyesi farklı tepki vereceğinden bazıları için verimli iken bazı kişiler için de tehlike arz edebilmektedir. Bilimsel yöntemlerle güvenilirliği ve etkileri kanıtlanamayan bitkisel ilaçların kullanımında bazen sonuç sadece zaman kaybetmek şeklindedir.

Bitkisel ilaçların bitkilerden üretiliyor olması yan etkilerinin olmadığı anlamına gelmemektedir. Yâda hepsinin basitçe herhangi bir tedbir gerektirmeden kullanıldığı anlamına gelmektedir çünkü farklı şekillerde tüketilmesi durumunda farklı sorunlar ortaya çıkan bitkiler de bu ilaçların yapımında yer almaktadır. Peki ya bitkisel ilaçların zararları hakkında daha neler söylenebilir?

 

Bitkisel İlaçların Zararları Nelerdir

Bitkisel ilaçlar güvenlimi
Bakanlık onaylı olmayan ilaçlar sağlığınızı tehlikeye atabilir.
  • Bitkisel ilaçlar da işlenmiş ürünlerdir: Bitkisel ilaç demek saf bitki anlamına gelmemektedir. Bunun sonucunda anlaşılacağı üzere bu çok revaçta olan bitkisel ilaçları kapsül, şurup, draje veya dam la şekline getirebilmek için birçok işlemden geçmektedir.
  • Yanlış vaatlerle insanların kandırılması: Bitkisel ilaç dendiğinde akla ilk zayıflama ilaçları gelmektedir. Zayıflama konusunda adeta takıntılı oldukları durumlarda bitkisel ilaç kullanımı oldukça yaygındır. Ancak geçmiş zamanlarda haberlerde dahi yer alan bilgiyle göre, tamamen bitkisel bir zayıflama hapından gencecik bir kızın öldüğü bilinmektedir. Bu yüzden bitkisel ilaçların  zararları bilinmeli ve kullanım amacına dikkat edilmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir