Tarçının Zararları

Tarçın

Tarçın ağaçların kabuk kısmından elde edilen ve kurutulabilir özelliği ile hem yazın hem de kışın kullanılabilen bir üründür. Kışın saleplerin üstüne eklediğimiz, tatlılarımızda sık sık kullandığımız tarçın, içerisinde mineral ve de protein de bulundurmaktadır. Ancak her üründe olduğu gibi fazla kullanım söz konusu olduğunda tarçının zararları kendini göstermektedir.

 

Tarçının Zararları Nelerdir?

Tarçının zararları varmıdır
Tarçının Yan Etkileri
  • Kabızlık: Tarçın kısa dönemli kullanıldığında vücuda zararı olmayan bir baharat iken sık sık kullanımı kişide kabızlık sorununa neden olmaktadır. Özellikle de çaylarda kullandığımız bir baharat olan tarçını, günde bir fincan tarçınlı çaydan fazla olarak tüketmemeliyiz.
  • Karaciğer: Tarçın olarak bildiğimiz ve Çin tarçını olarak satılan bu baharat bazı kişilerde karaciğeri zorlama gibi sorunlara neden olmaktadır ve karaciğer yetmezliği sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle karaciğer ile ilgili sorunlar yaşayan insanların tarçını kullanmaması önerilmektedir.
  • Kan şekeri düşüklüğüne neden olur: Özellikle de sürekli ilaç kullanan hastaların ilaçla birlikte tarçın kullanmaları ilacın etkisini kat ve kat arttırmaktadır ve unun sonucunda da kaç şekerini düşürmektedir. Bu nedenle devamlı ilaç kullanan kişilerin tarçın kullanımı konusunda son derece dikkatli olmaları gerekir.
  • Ameliyat öncesi ve sonrası zararları: Kan şekeri düşürücü özelliği ile hem ameliyat öncesinde hem de ameliyat sonrasında kullanımı son derece zararlıdır.

Gebelikte tarçın kullanımının zararlı olduğuna dair bir araştırma bulunmamaktadır. Vücuda birçok yararı bulunan her maddenin fazla tüketimi sonrasında vücuda verebileceği zararlar unutulmamalı ve de buna özen göstererek tarçının zararları ile karşılaşmamak için dikkatli kullanılmalıdır. Gerek tatlılarımızdan gerek de içeceklerimizden eksik etmediğimiz tarçının dikkatli kullanılması sonrasında bu zararlar önlenmiş olacaktır. Ayrıca tarçın yağı kullanımının da dikkatli yapılması ve de içerisine ek bir yağ eklenerek inceltilmesinden sonra kullanılması daha doğru olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir