Fazla Et Yemenin Zararları

Fazla Et Yemenin Zararları

Beyaz ve kırmızı et birçok insanın günlük olarak tükettiği ürünlerin vazgeçilmezidir. Sabah kahvaltılarında, öğle yemeklerinde ya da akşam yemeklerinde birçok evde kırmızı ya da beyaz etin piştiğini görebiliriz. İnsanlık tarihinin en eski zamanlarından beri et tüketimi oldukça fazla olmuştur. Bunun başlıca nedenlerinden biri ise hem beyaz etin hem de kırmızı etin oldukça lezzetli olmasıdır. Et ve hayvansal ürünleri tüketmeyi tercih etmeyen vejetaryenler olsa bile günümüzde et tüketmeyi tercih eden daha çok insan bulunmaktadır. İslamiyet’in de getiri olan kurban kesmek ve kurban bayramı boyunca et tüketmek, et tüketen insanların sayısını da arttırmıştır. Özellikle kurban bayramı boyunca insanlar daha çok et tüketme eğiliminde olurlar. Kırmızı ve beyaz etin tüketilmesinin insan sağlığı için yararlı olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. Fakat bu durum et yemenin zararları olduğu anlamına gelmiyor. Birçok durumda et yemenin yarardan çok zararının da olabileceğini unutmamak lazım. İşte et tüketmenin ortaya çıkarabileceği bilinen bazı zararları;

 

Et Yemenin Zararları Nelerdir?

  • Yüksek Kolesterol: Özellikle kırmızı etin aşırı tüketilmesi ile ortaya çıkan yüksek kolesterol hastalığı günümüzün en yaygın ve en önemli sağlık sorunlarından biri olarak görülmektedir. Zira hayvansal yağların aşırı tüketimi sonucu kolesterol kan damarlarında birikir ve sonuncunda da kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Yüksek kolesterolü ve sonuncunda oluşabilecek hastalıkları önlemek adına et tüketimimize dikkat etmemiz gerekmektedir.
  • Böbreği Yorar: Kırmızı et bilindiği üzere protein açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Ancak kırmızı etin fazla tüketilmesi halinde vücudunuza da oldukça fazla protein girmektedir. Proteinleri sindirmek için çabalayan böbrek de bir süre sonra yorulmaya başlayabilir. Bunu önlemek için de aldığınız kırmızı etleri yağlarından ayırmanız sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca etin iyi pişmesi de vücudun hem eti hem de proteinleri sindirmesi açısından kolaylık sağlar.
  • Besin Zehirlenmesi: Et yemenin zararları arasında yer alan diğer bir durum ise besin zehirlenmesidir. Yemeklerden zehirlenme en çok da et tüketimi sonucu meydana gelir. Bunun nedenlerinden biri ise aldığınız etin sağlıklı olmayan yerlerden alınması olabilir. Et tüketimi yüzünden meydana gelen besin zehirlenmesinin de önüne geçmek için yapabileceğiniz en iyi şey güvendiğiniz yerlerden et almak olacaktır. Zira doğru şekilde kesilmiş ve saklanmış hiçbir et besin zehirlenmesine yol açmamaktadır.
  • Fazla kilolar: Et tüketiminin bilinen en yaygın zararlarından bir diğeri ise fazla kilolardır. Bu durum tabii ki yine fazla tüketim sonucu meydana gelen zararlar arasında yer alır. Etlerin içindeki yağ oranının fazla olması fazla tüketim ile birleştiği zaman insanlarda aşırı kiloya neden olabilmektedir. Et tüketimi ile gelen fazla kiloların önüne geçmek için de yapmanız gereken bol salata ile daha az et tüketmeniz olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir