Sitrik Asit Nedir? Sitrik Asit Zararları

Sitrik Asit zararlarından önce sitrik asit nedir? sitrik asidin kullanım alanları nelerdir? kısaca sizlere aktaracağız. Sitrik Asit doğada bulunan doğal bileşendir. Bu asit türü turunçgillerde ve bunlara benzeyen bir çok bitkinin içerisinde bulunmaktadır. Sitrik Asit glikozun okside olmasıyla karbondioksit veya suya dönüşmesinde oluşacak enerji ile bir döngü oluşmaktadır bu döngüye ise sitrik asit döngüsü denmektedir. Gıda sektöründe çok fazla kullanılan Sitrik Asit bu alanda PH düzenlemek için kullanılmaktadır. Bazı vitaminlerin ve bunların yanında antioksidanların çalışmasına yardımcı olur bunlar arasında en çok bilinenleri ise C vitamini ve E300 antioksidanıdır.

Sitrik Asit zararları yanında faydaları da bulunmaktadır en büyük faydası olarak C vitaminini güçlendirmesini gösterebiliriz. Sitrik Asit gıda sektöründe çokça tercih edilmektedir. Bu asidin gıda sektöründeki yeri hem PH düzenlemesi hem de koruyucu olarak kullanılmasıdır.

Biraların içerisinde yer alan Sitrik Asit bunun yanında meyveden yapılan reçellerin içerisinde de yer almaktadır. Reçelde bulunmasının nedeni olarak meyvelerin renklerinin kahverengine dönmesini önlemektir. Sitrik Asit zararlarının yanında koruyu özelliği ile de faydalı olmaktadır buna örnek olarak ise şeker barındıran tatlıların veya sanayi işi tatlıların şerbetlerin de kullanılır bunun nedeni ise şerbette oluşacak kristalleşmeyi önlemek içindir. Bu olayın benzerini günlük yaşantımızda yaşamaktayız annelerimiz yapmış olduğu şerbetlerin içine limon sıkarlar, limon sitrik asit barındırdığı için şerbetin kristalleşmesini önler ve ömrünü uzatır.

Sitrik Asit

Hazır gıdalar üzerinde koruyu olarak kullanılırken doğada bir çok meyve içerisinde bulunmaktadır. Limon, Mandalina, Portakal, greyfurt gibi meyvelerin içerisinde Sitrik Asit bol miktarda bulunur. Sitrik Asit doğal olarak sedace meyvelerde bulunduğu için bu meyvelerden bu maddeyi çıkarmakta zor ve maliyetli olduğu için çok tercih edilmez doğal Sitrik Asit kullanmak. Firmalar doğal Sitrik Asit çıkarmak yerine bazı bakterileri ve mayaları kullanarak şeker üzerinden bu maddeyi elde edebilirler bu yöntem ucuz olduğu için firmalar bu yöntemi kullanmayı tercih ederler. Doğal Sitrik Asit fazla zarar vermezken yapay olarak sanayilerde üretilen Sitrik Asitin zararları fazladır. Bu bilgilerin yanında Sitrik Asit zararlarını kaleme alacağız ve bunun nedeni olarak bu bilgilerin ışığında bu maddeye karşı önlem almanız daha kolay olacaktır.

Sitrik Asit Zararları

  • Asit türleri cildlere her zaman zarar vermiştir. Sitrik Asitte PH değeri düşük olduğu için asidik özelliği bulunmaktadır ve deri ile temasın tahriş edici etkisi bulunmaktadır.
  • Sitrik Asit toz halinde bulmanız mümkündür bu toz halinde bulunan maddeyi soluduğunuzda solunum sisteminde ciddi hasarlara yol açabilir ve mukoza bölgesinde tahrişlere neden olabilir.
  • Bünyesi hassas olan kişiler üzerinde alerjik etki göstermesi mümkündür. Bu alerji Sitrik Asit barındıran meyveleri tüketmeniz durumunda da ortaya çıkabilir.
  • Asitlerin göz üzerinde ciddi hasarlar bıraktığı için Sitrik Asitte göz üzerinde geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. Sitrik Asit gözünüz ile temaste bulunursa en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizde fayda bulunmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir