Folik Asit Fazlalığının Zararları

Folik asit B grubuna ait olan bir vitaminin adıdır. Merkezi sinir sisteminin işlemesinde en etkin rollerden bir tanesi folik aside aittir. Özellikle yeşil sebzelerde çok fazla bulunur. Folik asit her ne kadar vücudumuzda bu kadar önemli bir role sahip olsa da folik asit kullanımında dikkatli olunmalıdır. Aksi takdirde Folik asit fazlalığı zararları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Foliz Asit Fazlalığının Zararları Nelerdir?

  1. Kansere neden olur. Folik asit fazlalığının en büyük zararlarından bir tanesi kansere neden olmasıdır. Bilinçsiz bir şekilde folik asit katkılı olan tabletleri tüketirseniz bu zamanla kansere yakalanma riskinizi artıracaktır. Ayrıca kanserin yanı sıra kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinizde yine folik asit fazlalığı ile beraber artacaktır.
  2. Aşırı alımı vücuda yarardan çok zarar verir. Folik asit doğal yollardan alındığı zaman vücudun ihtiyacı kadar kullanılıp fazlalık olanlar ise vücut içerisinde depolanabilmektedir. Ancak vücut direncinizi artırmak için folik asit tabletleri kullanmayı tercih ederseniz bunun vücudunuza yararından çok zararı olacaktır. Kullanılan tabletler ile beraber vücuda giren folik asitler doğal yoldan alınan folik asitler gibi vücut içerisinde depolanamaz. Bu da çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle kanser ve kalp damar hastalık riskinizin artmasına neden olur.
  3. Hazır folik asitler vücudunuz için tehlikeli olabilir. Folik asitlerin vücudumuz için çok gerekli olduğu kabul edilen bir gerçek olsa da artık tüm hazır gıdalar içerisinde folik asit bulunduğundan doktorunuza danışmadan alacağınız folik asitler vücudunuz için tehlikeli olabilmektedir. Sindirim sisteminizi ve diğer sistemleri daha etkin bir şekilde çalıştırmak için alacağınız fazladan folik asit tabletleri vücudunuzu büyük bir tehlike ile karşı karşıya bırakabilir. Bu nedenle doktora danışmadan hazır folik asit tabletleri almamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir