Eğik Durmanın Zararları

Eğik Durmanın Zararları

Duruşun tanımı vücudun tüm bölgeleriyle oluşan diziliş ve düzeni anlamına gelmektedir. Bir kişinin normal ve iyi durması demek, ayakta dururken, otururken, yürürken ve başka tüm aktiviteler sırasında baş, gövde kol ve bacakların birbiriyle dengeli olarak düzgün olması şeklinde tanımlanmaktadır. Düzgün bir duruşa sahip olmak insanlar için beslenmeleri ve uyumaları kadar önemli bir durumdur. Dik durma ve düzgün oturma alışkanlığının kazandırılması çocukluk döneminden itibaren başlamalıdır. Eğik duran kişilerde yaşanabilen birçok sağlık sorunu göz önüne alındığında her aklınıza geldiğinde hemen dik pozisyona geçmeniz faydanıza olacaktır. Peki eğik durmanın zararları nelerdir ve hayatımızı ne derecede etkilemektedir, bunu görelim.

 

Eğik Durmanın Zararları Nelerdir?

1-Vücudun birçok bölgesin ağrı oluşturma: Eğik duruş, tüm vücudun dengesini bozabilmektedir. Özellikle gelişim zamanlarında duruş düzenine önem vermeyen ve eğik duran kişilerde, geleceklerinde kambur olma riski, bel, sırt ve boyun ağrıları beklemektedir.

2-Eklem sertliği ve eklem hastalıkları: Eğik durmanın bir başka zararı, eklemlerin yanlış yönelmesine sebep olmasıdır. Sürekli tek bir tarafa eğik veya kambur oturan kişilerin eklem şekilleri zamanla o kötü duruştaki hali alacaktır ve birçok eklem hastalığında davetiye çıkararak can yakıcı sonuçlar doğuracaktır.

3-Solunum yetmezliği: Vücudun sürekli eğik durmasıyla eklemlerin de şeklinin bozulmasına sebep olduğu için, eğik duruş akciğerler başta olmak üzere iç organlara da etki etmektedir. Bunun sonucunda sürekli eğik duran kişilerde bir süre sonra solunum yetmezliği şikayeti başlar.

4-Yorgunluk: Bireyin sürekli eğik şekilde durması, psikolojik yani ruhsal olarak da kişiyi etkileyecektir. Sürekli eğik duran kişi, kendini oldukça yorgun, halsiz ve güçsüz hissedecektir. Omuzlarının düşük hali, yürümekte çekilen zorluklar, eğik duruştan kaynaklanmakta ve yorgun hissedilmesini tetiklemektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir