Esnemenin Zararları

 

İnsanların kendi iradelerinin dışında gelişen bir hareket olan esnemek aynı zamanda sıklıkla karşılaşılan bir yüz refleksidir. İnsanların esneme ile ilk tanışmaları daha anne karnında iken başlıyor. Anne karnındaki bebekler on birinci haftadan sonra esnemeye başlarlar. Vücuttaki oksijenin durumuna göre, yani oksijenin yeterli olup olmama durumuna göre esnemenin sıklığı değişir.

Bazı kişiler daha sık esnerken, bazı kişiler ise daha seyrek zamanlarda esnerler. Bilindiği üzere esneme eyleminin uyku ile direkt olarak bir bağı bulunur. Buradaki asıl amaçta beynin uyumasını engellemek ve uykuyu bastırmaktır. Genellikle uykudan kalkıldığı zamanlar esneme olayı gerçekleşir. Bunun dışında kişilerin uykuları geldiği zaman ya da can sıkıcı bir ortamda bulunulması da esnemenin gerçekleşmesine neden olur.

Esneme bulaşıcı bir durumdur, karşısında esneyen bir insanı görenler anında ondan etkilenerek esnemeye başlayabilirler. Esnemenin en yaygın nedeni uykusuzluk ve yorgunluktur.  Peki, esnemenin insan vücudu açısından herhangi bir zararı var mı? Esnemenin zararları nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını hep birlikte inceleyelim ve esnemenin yol açtığı zararlar ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olalım.

 

Esnemenin Zararları Nelerdir?

  • Kalp krizi durumu: Kalp krizi ve aort diseksiyonu kardiovasküler hastalıkların başında gelir. Kalbin bir alanına yeterli miktarda oksijen taşınamaması durumunda kalp krizi riski ortaya çıkarken aort çevresinde ya da aortta bir kanama meydana gelirse de aort diseksiyonu gelişebilir. Bu iki rahatsızlığında en yaygın belirtilerinden bir tanesi esnemektir. Bu yüzden gün içerisinde sürekli olarak esniyorsanız zaman kaybetmeden bir doktora başvurmanızda fayda vardır. Uzman bir doktor tarafından yapılacak olan muayene ve tetkikten sonra esneme kaynaklı bir sağlık sorunu yaşayıp yaşamadığınız tespit edilebilir.
  • Epilepsi riski: Esnemek tek başına bir hastalığın belirtisi değildir ancak genellikle uykusuzluk ve can sıkıntısı sebepleri ile meydana gelen esneme epilepsi hastalığının da belirtisi olabilir. Yani gün içerisinde uykunuzu alıyorsanız ve kendinizi dinlenmiş hissediyorsanız ve bunlara rağmen sürekli olarak esniyorsanız ciddi rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden ileri boyutlardaki esnemelerin tamamının ciddi bir şekilde incelenmesi ve gerekirse tedavisinin yapılması gerekir. Özellikle eğer bir dakika içerisinde iki defadan fazla esniyorsanız mutlaka bu esnemenin sebebinin araştırılması gerekir. Böylece bu konuda uzman olan hekimler gerekli gördükleri incelemeleri yaparak esnemenin neden kaynaklı olduğunu bulurlar ve esnemenin vermiş olduğu zararlardan minimum düzeyde etkilenilmesi sağlanmış olur.
  • Diğer etkenler: Birçok sebebe bağlı olarak gelişen esneme olayı en çok uykudan önce ve uykudan sonra görülür. Ayrıca herhangi bir ortamdaki insanların canlarının sıkıldığı zamanlarda da esneme ile karşılaşılır. Esnemenin sayısı normal olup olmadığını gösterir. Gün içerisinde bir ile on beş kez arasında esnemek normal olarak kabul edilir. Sürekli olarak kullanılan antidepresanlar da esneme sayısını arttırabilir.

Sonuç olarak esnemenin zararı olmasa da esnemek başka risklerin habercisi olabilir. Bu nedenle dikkatli olmakta yarar vardır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir