Melatonin Tablet Zararları

Melatonin Tablet Zararları

Melatonin, doğal uyku ve uyanıklık döngüsünde rol oynayan bir horondur. Bu hormonun en yüksek olduğu seviyeler geceleri oluşur. Eğer bu hormonla ilgili hastalıklarınız varsa, melatonin takviyesi alarak uyku sorunlarının önüne geçilebilir. Melatonin takviyeleri aynı zamanda uykuya dalma sürenizin kısalmasına yardımcı olabilir. Fakat bu durumlar çok dikkatli ve doğru zamanlarda kullanıldığında gerçekleşir. Aksi durumlarda ise melatonin tablet zararları şu şekillerde gerçekleşebilir.

 

Melatonin tablet zararları nelerdir?

  • Görülebilecek etkiler: Melatonin tablet kullanımı sonucu gündüz uykululuk, baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, hafif anksiyete, sinirlilik ve kısa süreli duygu geçişleri ile depresyona neden olabilir. Depresyon ile ilgili tedavi gören kişiler bu tarz etki yaratacak ilaç takviyelerinden uzak durmalıdırlar. Aksi takdirde depresyonun daha ciddi boyutlara ulaşması melatonin tablet zararları arasında yer alabilir.
  • Bazı ilaçlarla etkileşimi: Melatonin takviyeleri bazı ilaçlar ile birlikte kullanılırsa etkileşime girebilirler. Kan inceltici ilaçlar, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar, diyabet ilaçları, doğum kontrol hapları gibi ilaçlarla etkileşim oluşturabilirler. Bu tarz ilaçlar kullanmanız durumunda melatonin takviyeleri almadan doktorunuza mutlaka danışın.
  • Melatonin tablet seçimi: Eğer melatonin tablet almayı düşünüyorsanız laboratuvarda üretilen ticari takviyeleri seçmelisiniz. Hayvansal kaynaklı yapılan melatonin takviyelerini kullanmak sağlıksız bir seçim olacaktır. Melatonin hapları alındıktan sonra, araba kullanmak veya ağır araçlar kullanmak gibi uyanıklık gerektirici faaliyetlerden kaçınmanızda yarar var. Ayrıca melatonin genellikle kısa süreli kullanımlar için tavsiye edilir. Uzun süreli kullanımı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
  • Gebelik ve emzirme dönemi: Bu ilaçları gebelik sırasında kullanmak bebeğiniz için zararlı olabilir. Melatonin aynı zamanda yumurta oluşumunu etkileyerek hamile kalmanızı zorlaştırabilir. Emzirme esnasında melatonin tabletler ile ilgili herhangi bir araştırma bulunmamaktadır. Siz güvenli tarafı seçip kullanmamaya özen gösterebilirsiniz.
  • Bebekler ve çocuklar: Melatonin tabletler, küçük çocuklarda ve ergenlik döneminde olan çocuklarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu dönemlerde diğer hormonlar gelişim göstermektedir. Melatonin fazlalığı ise diğer hormonların gelişimini engelleyebilmektedir. Aynı zamanda genç kızların yeni başlayan adet dönemleri sırasında kullanımı ciddi kanamalara neden olabilir.
  • Diyabet: Melatonin tabletler, şeker hastası olan kişilerde kan şekerinin artışına neden olabilir. Eğer şeker hastasıysanız ve melatonin kullanmanız gerekiyorsa, şekerinizin seviyesini dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. Aynı zamanda bağışıklık fonksiyonlarını arttırarak olası bir nakil durumunda, nakledilen organın vücut tarafından kabul edilmemesi gibi bir duruma neden olması da melatonin tablet zararları arasında yer almaktadır.

 

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. bu sorunun cevabını bir uzm. doktordan alsan daha sağlıklı olur. burda biri olmayacak seyler sóyleyipte psikolojini bozabilir. tüm ilaçlar ya da takviyeler kisiye góre degisebilir. bu yüzden uzman hekim tavsiyesinde kullanmanda yarar var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir