Ağaç Kesmenin Zararları

Ağaç Kesmenin Zararları

Dünyanın akciğerleri olarak gösterilen ağaçlar ve ağaç toplulukları dünyamızda insan yaşamının devamı için çok büyük bir öneme sahiptir. Her gün soluduğumuz oksijen ağaçlar sayesinde üretilmekte ve bizlere ulaşmaktadır. Bir ağacın yüksek seviyede oksijen üretebilmesi için belirli bir yaşa gelmesi gerekir. Uzun seneler doğa şartlarında büyüyerek yeterli oksijeni verebilecek seviyeye gelen ağaçların kesilmesi adeta bir cinayettir. Ağaç kesmenin zararları hakkında sürekli medya organlarında yazılar yayınlansa ve çeşitli bilgilendirmeler yapılsa da bu durumun önüne geçilememiştir. Ülkemizde belirli dönemlerde ağaçlar yüksek oranda katledilmektedir. Bunun önüne geçilebilmesinin tek yolu da bireylerin bilinçlendirilmesinden geçer.

 

Ağaç kesmenin zararları
Ormanlar dünyanın akciğerleridir.

Ağaç Kesmenin Zararları Nelerdir?

  1. Dünyadaki oksijen miktarı azalır: İnsanların yaşamını sürdürebilmeleri için gerekli olan oksijen ağaçların kesilmesi sebebiyle ciddi biçimde azalabilir. Bu durumda ilerleyen dönemlerde kişiler yaşam alanlarında nefes almakta zorlanabilirler.
  2. Mikroorganizmaların yaşam alanları olumsuz etkilenir: Mikroorganizmaların hayatımızda zararlarının yanı sıra çok sayıda yararı da bulunur. Birçok ürünün yetişmesinde ya da işlem görmesinde mikroorganizmalar kullanılır. Ağaçların kesilmesi bu mikroorganizmaların yaşam alanlarının bozulmasına sebep olur.
  3. Hava kirliliği artar: Sanayileşme ve makineleşmenin hızla arttığı dünyada ağaçlar havadaki serbest karbondioksitin emilmesini sağlamaktadır. Eğer ağaçlar kesilirse fabrikalardan ya da diğer sanayi kuruluşlarından açığa çıkan zararları gazlar ağaçlar tarafından emilemez ve solunum yoluyla vücudumuza karışabilir.
  4. Meyve çeşitliliği azalır: Ağaçlarda oluşan ürünler meyve olarak adlandırılır. Ağaçların kesilmesi sebebiyle bu meyvelerdeki çeşitlilik azalırken bazı meyveler ortadan kalkabilir. Bu da hem bizlerin hem de çocukların meyvelerden yeterli vitamin ve mineralleri alamamalarına sebep olur.
  5. Toprağın verimliliği düşer: Ağaç kesmenin zararları arasında en önemlilerinden birisi toprağın verimliliğinin düşmesidir. Bu sebeple üretilen tüm bitkiler ve tüketilen tüm gıdalar da çeşitli problemler ortaya çıkabilir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Gerçekten güzel bir site ama biliyormusunuz ben u butonuna basamıyorum o yüzden kussura bakın ĞAĞAĞAĞAĞAĞAĞA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir