Çin Tuzunun Zararları

Çin Tuzunun Zararları

Çin tuzu özellikle Asya’da yemeklerin lezzetini ve tadını artırmak için kullanılan bir maddedir. Çin tuzu içerisinde MSG (Monosodyum glutamat) bulunuyor. Ek olarak dışarıdan tüketilen maddelerden de alındığında sakıncalı durumlar meydana gelebiliyor. Bu nedenle Çin tuzunun zararları son yıllarda sıkça gündeme gelmeye başlamıştır.

 

Çin Tuzu Zararları Nelerdir?

  1. İştahı açar. Çin tuzu içerisinde bulunan mono sodyum glutamat iştahı açmaktadır. İştahın açılması her ne kadar faydalı gibi görünse de kimi zaman çok fazla Çin tuzu tüketilmesi iştahın daha fazla açılmasına ve bu da obezitenin oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle kilo problemi olanların Çin tuzu tüketmemesi önerilir. Birçok uzman diyetisyen de bu konuda uyarılarda bulunmaktadır.
  2. Hamilelik döneminde kalıcı tahribatlara neden olur. Çin tuzu içerisindeki MSG doğrudan cenine geçmektedir. Bu da bebeklerde kalıcı tahribatlara neden olabiliyor. Özellikle çocukların gelişimi üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bunun nedeni büyüme hormonu üzerindeki etkileridir. Bunun yanı sıra sindirim sistemi, böbrekler ve karaciğer üzerinde de olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle hamile olan kadınların ve çocukların Çin tuzu kullanmaması tavsiye edilmektedir.
  3. Bağırsak sorunlarını ortaya çıkartır. Çin tuzu içerisinde bulunan MSG aynı zamanda bağırsak sorunlarını da ortaya çıkartmaktadır. Buna ek olarak çeşitli mide sorunları da MSG ile ortaya çıkar.
  4. Sinir sitemi bozukluklarını ortaya çıkartır. Ergenlik döneminde kullanılmakta olan Çin tuzu sinir sisteminde de bozukluklara neden olmaktadır.
  5. Göz sağılığını olumsuz etkiliyor : Retinaya zarar veren Çin tuzu körlüğe varan durumlara neden olabilir.

 

Çin tuzu nelerde bulunur?

Pratik kullanımları ve kolay elde edilebilir olması hazır gıdaların tercih edilmesinde en büyük etken. Buraya kadar her şey güzel görünüyor fakat içerikleri büyük bir muamma. Daha önce de hazır yiyecek sektöründe veya fast food sektöründe kullanılan bazı maddelerin zararlarından bahsetmiştik. Yiyeceklerde tuz olarak kullanılan bu maddenin zararları söz konusu iken tatlandırıcı olarak kullanılan bazı maddeler yine sağlığa zararlı olabiliyor. Bu halkaya Çin tuzunu da rahatlıkta ekleyebiliriz.

Bunlardan bazıları hazır köfte harçları, yemeklere kattığımız et suyu tabletleri, hazır pakette satılan dondurmalar, peynirler… İştahı artıran ve daha fazla yeme eğilimine neden olan bu tuz çeşidini farkında olmadan da olsa maalesef tüketiyoruz.

Kısacası Çin tuzunun zararları sayılamayacak kadar fazladır. Özellikle de gelişmekte olan çocuklar üzerinden etkilerini daha fazla belli eden Çin tuzu neden olduğu zararlardan dolayı çocukların gelişiminde olumsuz bir yere sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir