Dondurmanın Zararları

Dondurmanın Zararları

Yaz aylarının dayanılmaz sıcağında imdadımıza yetişen, yediden yetmişe herkesin favori tatlısı dondurmanın maalesef bazı zararları da vardır. Dondurma mısır şurubu, yüksek yağlı süt veya krema, glikoz bazlı tatlandırıcılar içeren , soğutma yöntemiyle elde edilen soğuk bir tatlı çeşididir. Dondurma içerisinde yüksek protein, karbonhidrat, yağ, magnezyum, potasyum, sodyum, kalsiyum, demir, fosfor gibi mineraller ile A, B, C, D ve E gibi vitaminler de barındırır. İçeriği bu kadar zengin olan dondurma doğru koşullarda tüketilmediğinde birçok hastalığa sebep olabilir.

 

Dondurmanın Zararları Nelerdir?

  • Mide Ağrısı: Bu durum genellikle dondurmanın soğuk bir yiyecek olmasından kaynaklanmaktadır. Dondurmayı özellikle aç karınla tükettiğinizde soğuk olan bu yiyeceğin mideyle direkt teması halinde bazı mide ağrıları yaşayabilirsiniz. Dondurmayı özellikle aç karınla tüketmemek gerekir.
  • Kilo Aldırma: Yağ oranı yüksek olan sütten üretildiği için dondurma tüketilirken dikkat edilmelidir. Zira aşırı dondurma tüketimi fazla kilolarla sonuçlanabilir. Ayrıca süt tozundan üretilen dondurmaların yağ oranının sütle üretilen dondurmalardan 8 kat daha fazla olduğu unutulmamalıdır.
  • Zehirlenme: Sütten üretildiği için bozulma riski oldukça fazla olan bir yiyecektir dondurma. Dondurmanın zararları arasında en kötüsü zehirlenme olabilir. Zira buzluktan çıkarıldığında ısınmaya başlarsa kısa sürede bakteriler çoğalabilir ve zehirlenmenize neden olabilir. Bu yüzden dondurmanın sürekli olarak buzlukta saklanması gerekmektedir.
  • Yüksek miktarda laktoz barındırır: Dondurma bazı insanlar için sağlık sorunlarına neden olabilir. Laktoz intoleransı olarak adlandırılan durumdan etkilenecek olan kişiler, laktoz sindirmek için gerekli olan laktoz enzimi eksikliği nedeniyle sindirim rahatsızlığı yaşayabilir.

 

Dondurmanın faydaları da vardır?

  • Yüksek enerji kaynağı: Dondurmanın besin içeriği marka ve türleri arasında farklılık gösterse de, genel olarak mükemmel bir enerji kaynağıdır. Bir buçuk su bardağı porsiyonda yaklaşık 15 gram karbonhidrat bulunmaktadır.
  • Vitaminler ve mineraller bakımından iyi bir kaynaktır: Dondurma içerisinde önemli mineraller bulunan soğuk bir tatlı çeşididir. Kalsiyum ve fosfor açısından zengindir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir