Bitter Çikolatanın Zararları

Bitter Çikolatanın Zararları

Dünyadaki tüm insanların vazgeçilmez lezzeti olan, yerken bile tadına doyamayıp daha fazla yememizi sağlayan müthiş lezzetiyle çikolataları herkes çok sever. Çocuktan yaşlılığa herkesin adeta tutkusu olan çikolatalar, birçok çeşidiyle piyasada yer almakta. Bonibonlu, üzümlü, kurabiyeli, fıstıklı, fındıklı ve bunlar gibi onlarca hatta yüzlerce çeşidi olan çikolatalar, yenirken insana oldukça derin bir haz duygusu vermektedir. Çikolata tüketimi kişilere mutluluk salgılatır, birçok hastalığa da bu faydasıyla depresif hallerden kurtardığı için oldukça iyi gelmektedir. Kalp hastalıklarına da iyi gelir. Özellikle bitter çikolatanın tüketimi, içerisindeki yağ ve şeker oranı sebebi ile daha dengeli olduğu için, sütlü çikolatalardan daha az kaloriye sahiptir ve diyet yaparken çikolata yemek istenmesi durumunda bitter çikolatanın tercih edilmesinin daha yararlı olacağı söylenmektedir. Ancak elbette ki her şeyde olduğu gibi ister sütlü ister bitter olsun her türlü çikolatayı gereğinden fazla tüketmek oldukça sakıncalıdır. Peki kararında tüketilen çikolata miktarında yarar sağlanan, yağ oranı düşürülüp, kakao oranının artırılarak daha yoğun bir aromaya sahip olan bitter çikolataların zararları ne gibi durumlara yol açabilir?

 

Bitter Çikolatanın Zararları

Biiter çikolatafazla-bitter-cikolata-yemek

 

1-Alerji riskini artırması: Tüm çikolata türevlerinde de olduğu gibi bitter çikolatalar da fazla tüketildiğinde, özellikle kakao miktarının çok daha fazla olmasından ötürü kişileri daha çabuk etkileyecek ve yoğun alerji şikayetlerine yol açacaktır. Özellikle çocuklar açısından tüketiminin dengede tutulması oldukça önemlidir çünkü çocuklardaki alerjiler kendilerini kontrol edemedikleri için daha zorlu bir dönem yaratabilmektedir.

2-Fazla kilo alınması: Her ne kadar diğer çikolata türlerine göre daha az kalorili olsa da, bitter çikolatalar da özellikle fazla tüketildiğinde kişilerin kilo problemleri yaşamasına, kilo problemleri yaşayanların da bu problemden kurtulamamasına sebep olacaktır. İçindeki yağ ve şeker oranı bitter olmasına rağmen yine oldukça fazladır ve önerilen günlük tüketim miktarından fazlası bu problemleri tetikleyebilmektedir.

3-Kalp sağlığına etkisi: Kilo artışına sebep olan fazla bitter çikolata tüketimi, dolayısıyla kalp sağlığını da olumsuz yönde etkileyecektir. Bilindiği üzere, kilo problemleri kalp sağlığı açsından en risk oluşturan sorunlardandır.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir