Ev Konservesinin Zararları

Ev Konservesi Nedir?

Ev konservesi çeşitli yemeklerin, sebzelerin ya da meyvelerin kavanozlara koyularak kış için saklanma işlemine denir. Günümüzde hala birçok evde konserve yapılmaktadır. Ev hanımları evden uzak kalmak zorunda kaldıklarında evde kalan çocukları ya da eşleri için uzakta olduklarında tüketmeleri için hazırladıkları yemeklerin konservelerini yaparlar. Bunun dışında ise ev konserveleri yazın sebzelerin ve meyvelerin taze olduğu zamanlarda alınıp konserve yapılır ve kış boyu kullanım için hazır hale gelir. Bu sayede hem zamanında yetiştirilmiş sebze ve meyveleri kışın da tüketme şansınız olmuş olur. Bunların dışında birçok çeşit turşunun da konservesi eve yapılabilmektedir. Ev hanımları bu yöntemi sık sık kullanmaktadırlar. Ancak bu yöntemin de bazı olumsuz yanları vardır. Ev konservesinin zararları bazı durumlarda çok fazla sorun açabilir. Bunlardan bazıları da sizlerle paylaşıyoruz.

 

Ev Konservesinin Zararları Nelerdir?

  • Besin Zehirlenmesi: Ev konservelerinin en ölümcül zararının besin zehirlenmesi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu besin zehirlenmesi bilinin sıradan besin zehirlenmesi gibi olmaz. Ev konserveleri hazırlanırken her zaman çok sağlıklı ortamlarda hazırlanmaz. Bunun yanında da pişirme aşamasında da 100 dereceden fazla ısı kullanılamayacağı için içindeki bakteriler yok edilemez. Bu bakterinin Clostridium botulinum olarak bilinir ve 1 mg kadar bir miktarı neredeyse 1 milyon fareyi zehirleyebilecek güçtedir. Bunun için önceden belirlenebilecek bir belirtisi de yoktur.
  • Ses Kısıklığı: Ev konservesi yine yukarıda bahsettiğimiz bakterinin sebep olduğu bir sonuç olarak ses kısıklığı yaratabilir. Böyle bir durumda karşılaşıldığında bir an önce doktora başvurulmalıdır. Zira bu bakterinin ölümcül olduğunun unutulmaması gerekir. Doktorlar da bu çeşit zehirlenme şikayeti ile gelen hastaların çoğunun ne yazık ki kurtulamadığının da belirtmektedir. Önceden önlem almanız hayat kurtarabilir.
  • Soluk Alma Sıkıntısı: Bu tarz bakterilerin içinde bulunduğu konserveleri tüketmenin son aşamalarından biri olarak soluk alma sıkıntısı yaşanabilir. Ev konservesi zararları arasında yer alan bu sıkıntı soluk alma kaslarının felç geçirmesi nedeniyle meydana gelir. Uzmanlar ise bu bakterinin meydana gelebileceği sorunlarla uğraşmak yerine sebzelerin ve meyvelerin kurutularak tüketilmesini önermektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir