Yapay Tatlandırıcıların Zararları

Yapay Tatlandırıcıların Zararları

Yiyecek endüstrisinde birçok üründe kullanılan yapay tatlandırıcıların zararları oldukça fazladır. Sağlık kurumlarının yasal olarak kullanımına  izin vermesi ile birlikte yapay tatlandırıcılar hayatımızdaki yerini almıştır.

 

Yapay tatlandırıcıların bazıları enerji içeren bazıları ise enerji içermeyen ürünlerdir. Enerji içerenler Ksilitol, Mannitol, Sorbitol, Fruktoz, Sükroz, enerji içermeyenler ise Siklamat, Sakkarin, Asesülfam-K ve Aspartam olarak sayılabilir. Yapay tatlandırıcılar doğal olmayan kimyasal ürünlerdir. Gıda sektöründe de kullanılan bu ürünler özellikle düşük kalorili yoğurt, şekersiz sakız, baklava gibi ürünlerde bulunmaktadır. Eğer bu gıdaların ayırımını yapmak istiyorsanız, ” düşük kalorili “, ” şekersiz ” ve ” diyet” olarak pazarlanan ürünlerin içeriklerini araştırınız. Dünya çapında milyonlarca kişi tarafından tüketilen 6.000 ‘den fazla üründe aspartam bulunmaktadır.

 

Yapay tatlandırıcıların zararları nelerdir ?

  1. Birçok hastalığa yol açıyor: FDA’nın (Amerika Gıda ve İlaç Dairesi) yaptığı araştırmalara göre aspartam içeren ürünlerin; migren, mide bulantısı ve kusma, uykusuzluk / uyku sorunları, karın ve eklem ağrıları, kalp hızı değişikliği, hafıza kaybı, beyin kanseri gibi durumlara neden olduğu saptanmıştır.
  2. Kilo vereceğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! Kilo vermek için şekerin alternatifi olarak kullanılan bu ürünler aslında sanıldığı gibi kilo vermenize yardımcı olmuyor. Bağırsakta bulunan hücreler şekeri farkeder ve glikoz emilimini gerçekleştirir. Yapay şekeri ayırt edemeyen bu hücreler fazla kilo almanıza bile neden olabilir.
  3. Hücresel hasar: İçerisinde olan kimyasallar, özellikle aspartamda bulunanlar, sağlıklı hücreleri yok edebilir. Hasarlı ve iltihaplı hücreler erken yaşlanmaya neden olur.
  4. Gebelikte kullanılmamalıdır: Olası tehlikelerine karşı bebek ve anne sağlığını korumak için kullanılmaması öneriliyor. Hamile anne adaylarının ihtiyaç duyması halinde şeker ihtiyacını doğal ve sağlıklı gıdalarla gidermesi gerekmektedir.

Tüm bu etkenler göz önüne alındığında yapay tatlandırıcıların zararları sağlığımızı ciddi boyutta etkileyebilmektedir. “Şekersiz gıda” veya “düşük kalorili gıda” olarak nitelendirilen ürünlerde yapay tatlandırıcılar kullanılmaktadır. Uzun süreli kullanıldığında ise sağlığına zarar vermektedir. Şeker kullanımını azaltmak ve içerisinde şeker bulunan meyve, bal gibi doğal besinlerle az da olsa şeker ihtiyacınızı karşılamaya çalışmak daha sağlıklı bir seçenek olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir