Spiralin Zararları

Spiralin Zararları 

Doğum kontrol yöntemleri son yıllarda oldukça gelişmiş olup farklı seçenekler ile insanlar istedikleri şekilde korunma yollarını özgürce seçebilmektedirler. Ancak en çok tercih edilen ve de en rahat olduğu söylenen doğum kontrol yöntemi spiral takılmasıdır. Rahimin içerisine esnek yapısı ile kolaylıkla yerleştirilebilen bu ürünler ile kişiler derin bir nefes almaktadır. Spiral takıldığı andan itibaren sadece birkaç hafta için kasıklarda meydana gelen ufak ağrı oluşumuna dikkat çekilse de gün geçtikçe spiral için de olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Spiralin zararları her geçen gün etkisini arttırmaktadır.

 

Spiralin Zararları Nelerdir?

  • Bakteri oluşumuna neden olur: Spiral kullanırken hamile kalan kişilerde az da bir ihtimal olsa da bakteri oluşumu, septik şok ve de ölüme sebebiyet oluşturmaktadır.
  • Düşük riskini arttırır: spiral takılı iken haile kalan bayanların hamile olduklarını öğrenmemeleri halinde spiralin çıkarılmadığı için düşüğe sebebiyet verdiği ortaya çıkarılmıştır. Bu nedenle hamile kalındığı öğrenildiği an ilk iş olarak spiralin çıkarılması gerekir.
  • Uzun süre kullanılmaz: Spiralin vücutta ne kadar süre ile kalması öneriliyor ise o süre kesinlikle aşılmamalıdır. Vücut içerisindeki oluşumlar nedeni ile spiralin işlevini kaybetmesi ya da işlevinde azalmalar söz konusu olacaktır.

Spiralin zararları bunlarla sınırlı olmayıp yanlış kullanım ile daha da büyük sorunlar yaratmaktadır. İltihap bunların en önemlisi olmakla birlikte bu durumların oluşmaması için kişinin sürekli olarak kontrole gitmesi gerekir. Hem spiralin gününün geçmemesi hem de yerinin kaymaması için doktor kontrolü en iyi yol olacaktır. Böylelikle spiral amacında kullanılmış olacak ve hiçbir sıkıntıya neden olmayacaktır. Doktor kontrolü ile kullanılan bu ürünler kişinin doğum kontrolünü yapmasını sağlayacak ve de olumsuz bir etken yaratmayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı