Spiralin Zararları

Doğum kontrol yöntemleri son yıllarda oldukça gelişmiş olup farklı seçenekler ile insanlar istedikleri şekilde korunma yollarını özgürce seçebilmektedirler. Ancak en çok tercih edilen ve de en rahat olduğu söylenen doğum kontrol yöntemi spiral takılmasıdır. Rahimin içerisine esnek yapısı ile kolaylıkla yerleştirilebilen bu ürünler ile kişiler derin bir nefes almaktadır. Spiral takıldığı andan itibaren sadece birkaç hafta için kasıklarda meydana gelen ufak ağrı oluşumuna dikkat çekilse de gün geçtikçe spiral için de olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Spiralin zararları her geçen gün etkisini arttırmaktadır.

 

Spiralin Zararları Nelerdir?

  • Bakteri oluşumuna neden olur: Spiral kullanırken hamile kalan kişilerde az da bir ihtimal olsa da bakteri oluşumu, septik şok ve de ölüme sebebiyet oluşturmaktadır.
  • Düşük riskini arttırır: spiral takılı iken haile kalan bayanların hamile olduklarını öğrenmemeleri halinde spiralin çıkarılmadığı için düşüğe sebebiyet verdiği ortaya çıkarılmıştır. Bu nedenle hamile kalındığı öğrenildiği an ilk iş olarak spiralin çıkarılması gerekir.
  • Uzun süre kullanılmaz: Spiralin vücutta ne kadar süre ile kalması öneriliyor ise o süre kesinlikle aşılmamalıdır. Vücut içerisindeki oluşumlar nedeni ile spiralin işlevini kaybetmesi ya da işlevinde azalmalar söz konusu olacaktır.

Spiralin zararları bunlarla sınırlı olmayıp yanlış kullanım ile daha da büyük sorunlar yaratmaktadır. İltihap bunların en önemlisi olmakla birlikte bu durumların oluşmaması için kişinin sürekli olarak kontrole gitmesi gerekir. Hem spiralin gününün geçmemesi hem de yerinin kaymaması için doktor kontrolü en iyi yol olacaktır. Böylelikle spiral amacında kullanılmış olacak ve hiçbir sıkıntıya neden olmayacaktır. Doktor kontrolü ile kullanılan bu ürünler kişinin doğum kontrolünü yapmasını sağlayacak ve de olumsuz bir etken yaratmayacaktır.

Hormonlu Spiralin Zararları

Hormonlu spiral, rahim içine yerleştirilen bir doğum kontrol yöntemidir. Genel olarak, hormonlu spiral kullanımı son derece güvenlidir ve etkili bir doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilir. Ancak, bazı kadınlar için hormonlu spiralin zararları ve yan etkileri olabilir.

Hormonlu spiral, progesteron hormonu salgılayan bir cihazdır. Bu hormon, rahim iç zarının kalınlaşmasını önler ve bu nedenle hamileliği önler. Hormonlu spiral kullanımı sırasında bazı kadınlar yan etkiler yaşayabilir. Bunlar arasında adet döneminde düzensizlik, hafif kramp ve akıntı, baş ağrısı, meme hassasiyeti, cilt problemleri, kilo alımı, depresyon gibi sorunlar bulunur.

Ancak hormonlu spiral ile ilgili ciddi sağlık sorunları oldukça nadirdir. Hormonlu spiralin zararları olarak nadir görülen yan etkiler arasında, enfeksiyon riskinin artması, rahim delinmesi, spiralin rahim dışına yerleşmesi, gebelik dışı yerleşim gibi sorunlar bulunabilir.

Hormonlu spiralin zararlarına yine de maruz kalmamak için kullanmadan önce, sağlık uzmanınızla konuşarak, kişisel sağlık durumunuza ve ihtiyaçlarınıza uygun olan doğum kontrol yöntemini belirlemeniz önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir