Afyonun Zararları

Afyonun Zararları

Haşhaş bitkisinden üretilen bir tür uyuşturucu maddeye afyon adı verilir. Her uyuşturucu maddesi gibi afyonun zararları da oldukça büyüktür. Tıpta ilaç olarak da kullanılan afyon maddesinin fazla alınması hayati sonuçlara bile neden olabilir. Özellikle gençler bu konuda bilinçlendirilmeli ve gereken önlemler alınmalıdır.

 

Afyonun Zararları Nelerdir?

  1. Afyon içmenin zararları: Afyon içen insanlar aynı uyuşturucu zararları ne ise, o etkileri fiziksel ve ruhsal olarak yaşar. Bu tür maddelerden uzak durulması çok önemlidir. Beyin fonksiyonları üzerinde bozukluklar meydana gelir.
  2. Afyon uyuşturucu zararları: Afyon maddesinin vücudu uyuşturduğu ve bilinç kayıpları yaşattığı doğrudur. Afyonun zararları arasında bilinç kayıpları çok geçer.
  3. Afyon bitkisinin zararları: İştah kaybı, halsizlik, bitkin düşme, mide bulantıları, baş dönmesi ve şiddetli baş ağrıları, mide ve bağırsak problemleri en başta gelen sorunlardan sayılabilir. Tıpta kullanılan miktarı kesinlikle gerektiği kadar ayarlanır.
  4. Bilinçli kullanıldığı zaman ağrı ve yaralara iyi gelen afyon, dozu ayarlanamadığı zaman gerçekten de ölümcül sonuçları beraberinde getirir.
  5. Afyonun zararları git gide etkisini arttırarak kişiyi tamamen bağımlı hale getirir. Bazı ülkelerde bu sebepten dolayı ilaç ve tıp dünyası dışında kullanımı tamamen yasaklanmıştır.
  6. Sürekli halsizlik ve her işe karşı bir isteksizlik yaratır. İnsanlar bu maddeyi çok fazla kullandığı zaman yerinden bile kalkamayacak durma gelebilir. Yarı baygın bir hal gözlenir. Günlük hayata devam edilemeyecek durumlara bile gelinebilir.
  7. Vücudun belirli bölgelerinde zaman zaman ağrılar ve kramplar oluşur. Kol ve bacaklarda hareket kaybı yaşanır.
  8. İstem dışı vücut üzerinde kasılmalar ve titreme nöbetleri de meydana gelebilir.
  9. Erkek ve kadınlarda cinsel fonksiyon bozuklukları ve kısırlık gibi problemlere de neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir