Mentollü Sigaranın Zararları

Mentollü Sigaranın Zararları

Mentollü sigaranın zararları normal sigaradan daha fazladır. Bunun nedeni ise mentolün de bağımlılık arttırıcı bir madde olmasıdır. Mentol, nane ve benzeri bitkilerden elde edilen bir bileşiktir. Bu bileşik soğutucu etkisi, sakinleştirici etkisi ve lezzet için sigaralara eklenmektedir. Mentollü sigaralar mentolsüz olanlarla aynı etkilere sahiptirler ve hatta daha riskli sağlık sorunlarına neden olabilirler. Genellikle sigaraya yeni başlayanların acı tadından ve rahatsız edici sonuçlarından etkilenmemesi için yapılan bu işlem, daha hızlı bağımlı olmanıza da neden olmaktadır.

Mentollü sigaranın zararları nelerdir?

Menthol
Mentollü Sigara
  • Nikotine daha fazla maruz kalırsınız: Mentollü sigara tütünden çıkan dumanı ve neden olduğu tahrişi azaltıcı etki yaparak daha rahat bir içim sağlar. Dolayısı ile ilk defa içenlere daha çekici gelir ve bağımlılıklarının daha hızlı ilerlemesine neden olur. Ayrıca mentolün akciğerlerde soğutucu etki yapması nikotine daha fazla maruz kalmanıza ve dumanı daha sık ve derin çekmenize neden olur. Nikotin sadece bağımlılığa değil kansere ve diğer hastalıklara da neden olur.
  • Bağımlılık etkileri: Mentol nikotin gibi boğazdaki ve ağızdaki sinirleri uyarır ve sigaranın etkilerinin artmasına neden olur. Yani sigara içerisindeki mentolde bağımlılığı sigara kadar etkileyebilmektedir. Aynı zamanda normal sigara içenlere göre daha zor bırakabildikleri ortaya çıkmıştır. Mentollü sigara içenler gece yatmadan önce ve sabah kalktıklarında hemen sigara içme gereği duyarlar. Bunun nedeni nikotinden çok mentole olan istektir. Mentollü sigaranın zararları normal bir sigaradan 10 kat daha fazla olabilir.
  • Tahrip edici etkileri: sigara içmek akciğer kanseri başta olmak üzere birçok kanser oluşumunun başlıca nedenlerindendir. Akciğer hastalıkları, damar sertliği, damar tıkanıklığı, kalp hastalıkları ve felç gibi birçok sorununda ana kaynaklarından birisidir. Ayrıca mentolün etkisi ile sigaradaki zararlı maddeler boğazınıza ve akciğerlerinize yapışarak daha uzun süre kalmasına ve kanser oluşumunun arttırmasına neden olması da mentollü sigaranın zararları arasında yer almaktadır.

Sigaranın Zararları İçin TIKLAYINIZ.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir