Eroinin Zararları

Uyuşturucu maddeler aklın, zihnin ve vücut sağlığına en büyük zararı veren maddedir. Uyuşturucu maddelerinin birçok çeşidi bulunmaktadır bunların arasında tek kullanımı ile bile bağımlılığa neden olan eroinin zararlarını sizler için kaleme alacağız. Eroin tek kullanımı ile bile hem ruhsal hem de bedensel olarak bağımlılık yapan bir maddedir. Eroinden 1 gram vücudunuza aldığınızda beyninizde bir milyon hücrenin ölümüne neden olacaktır.

Eroinin zararları arasında en çok görüneni kullanan kişinin toplumdan soyutlanmasıdır. Bu bağımlılık yapan madde sizi toplumdan soyutlanmanıza neden olduğu gibi ileri zamanlarda hayatınızın sonlanmasına da neden olmaktadır. Eroinin vücuda girmesiyle beyninizin faydalı bölümlerinde tahribatlara neden olmaktadır bu tahribatlar sonucunda ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

18 Yaşında genç bir kızın madde bağımlılığı ne hale getirdiğini gözler önüne sürüyor.

Eroin belki de en çok kullanılan uyuşturucu maddedir. Bu maddenin kullanımı iki şekilde olmaktadır. Bunlardan birisi şırınga yoluyla damardan almak diğeri ise burun yoluyla çekerek almaktır. Bu iki yoldan en tehlikelisi burundan çekmedir bu işlemin sonucunda damarda çatlamalar neden olabilir ve bu çatlamaların büyümesi sonucunda insan hayatının sonlanması kaçınılmazdır. Şırınga ile alınan eroin ise eğer ölçüsünü düzgün ayarlamadığınız taktirde fazla alınması durumunda direk ölüme neden olmaktadır. Bunların haricindeki eroinin zararları neler olduğuna hep birlikte maddeler halinde bakalım.

Zararları;

 • Eroin ilk kullanma aşamasında sizlere enerji dolu vücut hissettirebilir ve bunun sonrasında 2 dakikalık bir enerjik an yaşarsınız ve sonrasında yorgun ve halsiz hissetmenize neden olacaktır.
 • Eroin bağımlısı kişileri kontrol ettiğinizde vücutlarında belirli kızarıklıklar, şişlikler ve morluklar göreceksiniz. Cildinizi de kötü derecede etkilemektedir.
 • Eroini ilk deneyen kişilerde genellikle ağız kuruluğu ve bacaklarda ağrımalar görülmektedir. Bunlar eroin kullanmaya başlayan kişilerde kesinlikle görülen rahatsızlıklardır.
 • Kalp sağlığı üzerinde büyük etkilere sahip bir maddedir. Kalp hastalıklarına neden olabilir ve Enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Şırınga ile alımlarda en çok görülen rahatsızlık hepatit C’dir bunun nedeni ise şırınganın steril edilmeden devamlı kullanılmasıdır.
 • Eroinin bırakılmamasının nedeni ilk alındığında kişilere yüksek zevkler yaşatmasıdır. Bu madde alındığı zaman birkaç dakikalık kısımda düşüncelerin bozulmasına neden oluyor ve bununla birlikte halüsinasyonlar görmenize neden oluyor. Eroin alan kişilerin yer ve zaman olgusu bozulmaz nerde ne zaman kullandığınızı hatırlamanız mümkündür sadece cinsel sapmalara neden olabilir.
 • Eroin kullanımının en belirgin zararı sinir sistemi üzerinde yapacağı baskı ile zihinsel kontrolünüzü kaybetmenizdir. Bu durumların sonucunda kalp ritminde artışlar görülebilir ve bunun yanında solunumda yavaşlamalar görülmektedir.
 • Kullanma durumunda eğer burundan çekiyorsanız ve burundan çekerken kullandığınız aparatı birkaç kişi ile paylaşıyorsanız hepatit hastalığına yakalanmaya zemin hazırlıyorsunuz demektir.
 • Eroinin bir diğer kullanılma şekli olan şırınganın damarları zedelemesi sonucunda sağlık problemleri doğurabilir ayrıca zamanla damar yırtılmaları görülmektedir ve bunların sonucunda uzun süre kullanmış kişilerin vücutlarında yaralar çıktığı gözlemlenmektedir.
 • Bu maddenin kullanımında eğer doz ayarlamasını düzgün yapamazsanız ve dozunu fazla kaçırırsanız hayatınızı sonlandırabilirsiniz.
 • Uyuşturucu maddeler arasında en çok bağımlılık yapanı eroindir bu bağımlılık ilk alımda başlamaktadır ve genellikle eroin bağımlısı kişilerin ilk başlamalarının nedeni olarak merak olduğunu söylemektedirler.
 • Eroin kana karışarak etkisini gösteren bir kimyasal maddedir bunun alınması sonucunda kanda zehir miktarının artmasına neden olur ve temiz kanı bozar bunların haricinde kan hücrelerinin yapının bozulmasına neden olmaktadır.
 • Eroin kullanan kişilerin en çok rastladığı rahatsızlıklar nefes darlığı, kuru öksürük ve boğulma hissi olarak belirlenmektedir. Bu rahatsızlıklar ilerlediği zaman büyük sorunlara yol açmaktadır.
 • Eroin kullanımının sıklaşması halinde aşırı kilo kaybı gözlenebilir bunun yanında halsizlikte görülebilmektedir. Eroine yeni başlamış kişilerin aşırı kusma, korku, mide bulantısı ve titreme gibi şikâyetleri de bulunmaktadır.
 • Bu kimyasal maddeyi kullanan kişilerde kendine güven duygusu azalmaktadır bunun sonucunda ise eroin bulamayınca kendilerini kötü yollara düşmüş halde bulmaktadırlar. Eroin bulamayan kişiler her zaman kendini yasak işlerin içerisinde bulmaktadır. Bu yasak durumlar bazen hayatınızı sonlandırabilir.
 • Eroin kullanan kişilerin sosyal hayatlarının bittiğini göreceksiniz kimse bir maddeye bağımlı bir arkadaş ya da sevgili istemeyecektir. Toplumdan dışlanmanıza neden olacak bu madde psikolojinizi de olumsuz yönde etkileyecektir. Psikolojik olarak yaşayacağınız sorunların yanında fiziksel çöküntüde kendini devamında gösterecektir.
 • Madde bağımlılarının genelinde gece körlüğü, deride dökülmeler, şaşılık, cildinizin erken yaşlanması ve göz bebeklerinin devamlı olarak büyüyüp küçülmesi gibi sorunların hepsi görülmektedir. Bu sorunların hepsi toplandığı zaman büyük problemlere neden olmaktadır.
 • Zihne büyük zararlar verdiği için zamanla zihin kaybı yaşayabilirsiniz, dengede durma konusunda problemler oluşabilir ve şuur kaybı gibi sorunların görülmesi kaçınılmazdır.
 • Bağımlılık yapan bütün maddelerin en büyük zararı vücudun yönetim merkezi olan beyne zarar vermektedir. Bu tür bağımlılık yapan maddelerin hepsi beyne ve sinir sistemine zarar vermektedir bu zararlar bazen ölçülemeyecek derecede olacaktır.
 • Bu tarz bağımlılık yapan maddeler vücut direncini kırdığı için kansere sebebiyet verebilir. Kanserin başlamasında ki en büyük etken vücut direncinin kırılmasıdır bunu da eroin kullanımlarınızda görmeniz mümkündür. Vücut direncinin kırılması bir çok rahatsızlığa da davetiye çıkarmaktadır.
 • Eroin birçok organa da zarar vermektedir. Eroinin zararlı olmasından en çok etkilenen organlar ise böbrek ve karaciğerdir. Bu maddeyi kullananlarda idrar kaçırma, idrarın artmasına, Böbrek rahatsızlığı, karaciğerin görevlerini yapamaması ve karaciğerde yağlanma gibi rahatsızlıklar sıkça görülmektedir.
 • Bu tür maddelerin bağımlılıkları her zaman ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bu maddenin bağımlılığından kurtulmak zor olsa da bırakmak istedikten sonra istikrarlı bir yol izleyerek bu maddelerden kurtulabilirsiniz.

İnsanın en önemli yaşam olanağı sağlığıdır. Madde bağımlılığı kısa sürede insanı ölüme sürüklemesinden ziyade, acılar içinde hayatı yaşanılmaz hale getirebilir. Siz siz olun bu tür zararları maddelerden uzak durunuz.

 

Diğer madde bağımlılığı ile ilgili makaleler aşağıda yer almaktadır.

Sigaranın Zararları TIKLAYINIZ.

Maraş Otunun Zararları TIKLAYINIZ.

Esrarın Zararları Nelerdir? TIKLAYINIZ.

Balinin Zararları TIKLAYINIZ.

Bonzainin Zararları TIKLAYINIZ.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir