Nikotinin Zararları

Nikotinin Zararları

Nikotin çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir ve nikotinin zararları arasında en ciddi olanı ileri derecede bağımlılık yaratan bir madde olmasıdır. Nikotin tütün maddelerinin ana maddesidir ve sigarayı bırakmak için kullanılabilir. Nikotin ilaçları vücuda düşük dozlarda verilerek bağımlılık etkilerini azaltma prensibi ile çalışmaktadır. Nikotin aynı zamanda Parkinson hastalığı, şizofreni ve hafif bilişsel bozukluk gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılabilmektedir. Fakat nikotin ve nikotin içerikli ilaçlar bu hastalıkları düzeltirken başka sorunlara neden olabilir.

 

Nikotinin zararları nelerdir?

Nikotin zararları
Nikotinin Etkileri
  • Hamilelik ve nikotin: Nikotin doğmamış bebeğe zarar verebilir. Eğer hamile iseniz ya da hamilelik planlıyorsanız nikotin ve ilaçlarından uzak durmanız gerekir. Aynı zamanda nikotin emzirme esnasında bebeğe geçebilir ve sağlık sorunlarına neden olabilir.
  • Nikotinin ortak etkileri: Hıçkırık, geğirme, baş dönmesi, mide bulantısı, gözlerde sulanma, boğaz ağrısı, ağızda kuruluk, baş ağrısı, kabızlık, öksürük, hapşırma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Tat alma duyusunda bozulma, deride kızarıklık veya yanma, ağız içinde veya kenarında beyaz lekeler ya da yaralar, burun tıkanıklığı ya da akıntısı gibi etkiler genellikle çoğu kişide nikotin kullanımı sonucu oluşan etkilerdir.
  • Nikotinin ciddi etkileri: Kurdeşen, nefes alma güçlükleri, dudaklarda, yüzde veya dilde şişme, boğazda şişme ve kaşıntı, göğüs ağrıları, düzensiz kalp atışları nikotin kullanımı sonucu ortaya çıkabilmektedir. Ciddi krizler, aşırı zayıflık ve şiddetli deri döküntüsü ya da şişlik de nikotinin zararları arasında yer almaktadır.

 

Nikotinin ve diğer hastalıklar:

  • Kalp hastalıkları: Nikotin kullanımı sonucu kalp krizi, kalp atışlarında hızlanma, inme, taşikardi gibi kalp sorunlarının artışına ve bazen bunların oluşumuna da neden olabilmektedir. Bu nedenle bu tarz sorunu olan kişilerin tedavileri gözetim altında yapılmalıdır.
  • Diyabet: Nikotinin etkisi ile vücutta adrenalin, noradrenalin ve dopamin benzeri kimyasallar salgılanır. Bu hormonlar karbonhidrat metabolizmasını etkileyebilir. Bu durumda diyabet hastalarında sorunlara neden olabilir.
  • Sindirim yolu hastalıkları: Bu tür hastalıklara sahip kişiler, yutularak kullanılan nikotinden ciddi zararlar görebilirler. Hiç hastalığınız bulunmasa bile nikotin sakızı ve benzeri ürünler nedeniyle ülser, gastrit ve benzeri hastalıklara yakalanabilirsiniz. Aynı zamanda bağırsaklarda yaralara neden olması da nikotinin zararları arasındadır.
  • Böbrek ve Karaciğerler: Nikotini vücuttan atacak olan bu iki organdır. Eğer böbrek yetmezliği veya karaciğer yetmezliği gibi hastalıklarınız varsa, nikotin içerikleri sorunlarınızın daha da fazla artmasına neden olabilir.
  • Küçük çocuklarda tehlike: Nikotinin dozları yetişkinler tarafından veya ergen olan kişiler tarafından tolere edilebilir. Fakat küçük çocukların yanlışlıkla kullanımı toksik etkilere neden olması ve hatta bazen bu durumun ölümle sonuçlanması nikotinin zararları arasındadır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir