Fosfatın Zararları

Fosfat Zararları

Çoğu deterjanların ana maddesi olan fosfat, suyu yumuşatarak sürfaktanların çok daha kolay bir şekilde köpürmesini sağlar. Fosfatın en büyük özelliğinden bir tanesi de kirlerin parçalanmasını kolaylaştırarak temizlenecek olan yerlerden zahmetsiz bir şekilde çıkmasını sağlamaktır. Genel olarak deterjanların yarıya yakını fosfattan oluşur. Temizlik maddelerinin baş maddesi olan fosfatın hem çevre açısından hem de insanlar açısından bazı zararları bulunur. Peki, nedir fosfat zararları? İnsanlara ve çevreye ne gibi zararları vardır? Tüm bu soruların cevaplarını aşağıdaki alanda bulabilirsiniz. Fosfatın zararları maddeler halinde aşağıda belirtilmiştir.

 

Fosfatın Zararları Nelerdir?

1-Eşyaların üzerinde kalıntı bırakma riski: Fosfat içeren deterjanlar ile temizlenen eşyalar kolay bir şekilde kirlerden arındırılır. Ancak fosfat bazı eşyalara zarar verebilir. Birtakım eşyaların fosfat içeren deterjanlarla yıkanması eşyaların üzerinde çeşitli kalıntıların oluşmasına neden olabilir. Yani eşyaların durulamasından sonra bile eşyalarda deterjan kalıntısı olabilir.

2-Çevreye etkisi: Fosfat zararları arasında belki de en önemli olanlardan bir tanesi de çevreye olan zararlarıdır. Bu durum fosfat ile ilgili en büyük kaygılardan bir tanesidir. Fosfatın olumsuz etkilerinden bir tanesi sudan kolay bir şekilde temizlenemiyor olmasıdır. Bu nedenden dolayı kullanıldıktan sonra atık sularda bulunan fosfat, akarsulara, göllere ve son olarak denizlere karışır. Sonrasında yosunlar ile birleşen fosfat direkt olarak çoğalmaya başlar. Yosunlardaki bakteriler yosunların parçalanmasına neden olur ve sudaki oksijen azalır. Durum böyle olunca da suda yaşayan canlıların nesli zamanla tükenir. Bu durum insanların zarar görmesine kadar devam eder. Çünkü suda yaşayan çok sayıda canlı insanların önemli besin kaynaklarını oluşturur.

3-Kansorejen madde taşır: Fosfatın olumsuz etkilerinden bir tanesi de kansorejen madde taşıyor olmasıdır. Kansorejen madde taşıyan fosfat insanların sağlıklarını olumsuz bir şekilde etkiler.

4-Eşyalar ile ilgisi: Fosfat içeren deterjanlar ile temizlenen eşyalar herhangi bir sıcak yiyecek ile birleştiği zaman fosfat yeniden ortaya çıkar ve diğer etkilerini göstermeye devam eder. Çünkü fosfat sıcak ile temas ettiği zaman kap içinde bulunan yiyeceğe geçer. Bu şekildeki kaplardan yemek yenildiğinde ise fosfat dolaylı yoldan kişilerin midesine girer ve çeşitli sindirim sistemi sorunlarına yol açar.

5-Yemeklere etkisi: Organik olan bir yiyeceğin fosfat ile birleşmesi kansorejen yiyecek durumuna gelir. Birçok evde bulaşıkların yıkanması için kullanılan bulaşık deterjanlarının fosfat içerdiğini daha önce belirtmiştik. Sürekli olarak fosfat içeren deterjanlar ile yıkanan bulaşıkların tamamında böyle bir risk her zaman vardır.

6-Cilt üzerine etkisi: Fosfat içeren deterjanların hem yalın halde hem de su ile temas ettikten sonra cilt üzerinde olumsuz etkileri bulunur. Fosfatın cilt üzerindeki olumsuz etkileri arasında mantar ve egzama başta olmak üzere pek çok cilt rahatsızlığı bulunur. Hatta daha ciddi boyutlarda çeşitli kanserlere neden olduğunu bile söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir