Bağımlılık Yapan Maddelerin Zararları

Bağımlılık Yapan Maddelerin Zararları

Madde bağımlılığı bugüne dek birçok insanın hayatını cehenneme çevirmiş ve çeşitli hastalıklara sebep olmuştur. Hatta bu yüzden hayatını kaybetmiş olan birçok insan örneği görmek mümkündür. Günümüzde bağımlı insanların yaş ortalamasının da oldukça düşmüş olması aslında üzüntü veren bir durumdur. Gencecik insanların hayatları anlık mutluluk yaşama hevesi ile son bulmakta ve bu durum çevredeki birçok insanı da etkilemektedir. Bağımlılık yapan maddelerin zararları sayılamayacak kadar çok olsa da bu yazımızda sizlere bu zararlardan biraz bahsedeceğiz.

Bağımlılık yapan maddelerin zararları nelerdir?

  1. Sırt ve bel ağrısına neden olabilir. Genellikle sigaraya bağımlı olan kişiler belle ilgili hastalıkların tedavisinde büyük zorluk çekmektedir. Bu rahatsızlığı yaşamayan insanlar da sigara nedeni ile sırt ve bel ağrısı gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durumun nedeni ise sigara yüzünden omurilikte yer alan disklere yeteri kadar oksijen gitmemesidir.
  2. Göğüs kanseri görülebilir. Bağımlılık yapan maddeler birçok kanser türüne neden olabilir ve bu türler içerisinde göğüs kanseri de yer almaktadır. Daha çok kadınlarda görülen göğüs kanseri bağımlı kişilerin % 75’inde görülmektedir.
  3. Prostat kanseri ortaya çıkabilir. Özellikle sigara içen kişilerin prostat kanserine yakalanma olasılığı normal insanlara göre çok daha fazladır.
  4. Rahim kanseri. Birçok kanser türü gibi rahim kanseri de bağımlılık yapan maddelerin zararları arasındaki yerini almıştır. Sigara içen kadınların bu kansere yakalanma olasılığı diğerlerine göre 4 kat daha fazladır.
  5. Sindirim sistemi problemleri ortaya çıkabilir. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığında bu tür sorunlar sıkça görülmektedir. İshal, kusma, karın ağrısı, mide bağırsak spazmları ve kabızlık gibi durumlar böylece ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca birçok çeşit kanama da bu durumda görülebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir