Nargilenin Zararları

Nargile bir çok kişi tarafından sigaraya oranla masum ve daha zararsız olarak görülmektedir. Fakat bu yazımızdaki bilimsel araştırmalardan da anlaşılacağı üzere aslında hiçte masum olmayan bir alışkanlıktır. Yapılan araştırmalar neticesinde gençler arasında son dönemde yaygınlaşan trendlerden biriside nargile tutkusu. Maalesef şehirlerde yaygınlaşan kafelerde bu hızlı artışa zemin hazırlamaktadır.

Nargile, pipo gibi alternatif ürünlerin sigaradan daha az zararlı olduğuna inanılması da ayrıca nargile tüketiminin artmasının sebepleri olarak da gösterilebilir. Oysa 1 nargile içerisindeki ağır metaller toplamı sigara ile kıyaslandığında bir kaç paket sigaraya eşdeğer olmaktadır. Ayrıca aynı ağızlık kullanılması sebebiyle tüberküloz ve hepatit gibi bulaşıcı hastalıkların daha kolay yayılması içinde zemin hazırlamaktadır. Son yıllarda sigaranın verdiği zararlar halk arasında daha yaygınlaşmıştır insanlar bu konuda bilinçlenmeye başlamıştır.

Nargilenin Zararları Nelerdir

Nargilenin sigarayla kıyaslandığında daha masum olduğunu düşünenlerin sayısı oldukça fazladır. Oysa nargilede ki sinsi tehlikeden birçoğumuzun haberi yoktur şöyle ki; nargilede bulunan su mekanizmasının nargilede bulunan zehirleri arındırdığına inanılıyor olması. Aslında bu su mekanizması sayesinde nargile içildiği zaman ciğerlere çekilen duman sigara içildiğinde çekilen dumandan daha fazladır ve ciğerlerdeki en küçük hava keselerine kadar nüfuz etmektedir. Bu durumda insan sağlığı için ciddi tehlikeler arz etmektedir.

 

  • Nargilenin yol açabileceği hastalıkları ise; kronik bronşit, zatürre, kalp rahatsızlıkları, akciğer kanseri ve solunum yolu enfeksiyonları şeklinde sıralamak mümkündür. Yani içine katılan hoş kokulu aromalar da nargilenin vermiş olduğu zararı engellemiyor aksine   insanların gözünü boyayarak anlık zevkler veriyor ve hoş vakit geçirme sebebi olarak görülüyor .
  • Hamilelerin nargile içmesi sonucunda düşük kilolu bebekler dünyaya gelmektedir.
  • Nargilede de sigarada olduğu gibi tütün nikotin bulunduğu için bağımlılık yapıyor. Yani nargile sigaranın güvenli daha sağlıklı bir alternatifi olması söz konusu değildir. Bu gibi zararlı alışkanlıkların bizlerin hayatında vazgeçilmez olmadığını göz ardı etmemek ve sadece irademize bağlı bir durum olduğunu ifade etmek yanlış bir ifade olmayacaktır.
  • Yapılan araştırmalara göre nargilenin zararlarına yönelik yeterli reklam, duyuru vb. yapılmayışının da kısmi olarak nargile kullanımının artmasının sebeplerinden biridir.

 

Sigaranın Zararları İçin TIKLAYINIZ.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir